Związek Rzemiosła Polskiego wobec zmian w systemie edukacji

Społeczeństwu i gospodarce potrzebne są fachowe kadry przygotowane do pracy w wytwórczości oraz usługach. W tych sektorach dobre przygotowanie zawodowe oznacza przede wszystkim odpowiednie przygotowanie praktyczne. Rzemiosło od lat wzywa do ustalenia właściwych proporcji między teoretycznym kształceniem ogólnym i zawodowym oraz kształceniem praktycznym, realizowanym w warunkach naturalnej pracy tj. u pracodawcy.

Przygotowanie zawodowe realizowane w miejscu pracy to najbardziej efektywna formuła praktycznego nauczania zawodu. Podkreśla to Komisja Europejska, zalecając ten właśnie kierunek modernizowania narodowych systemów kształcenia zawodowego, by zwiększać ich skuteczność oraz ułatwiać młodym ludziom przechodzenie ze szkoły na rynek pracy. To również naturalna odpowiedź na potrzeby rynku pracy, bo pracodawcy angażują się do kształcenia zawodowego z tych obszarów działalności gospodarczej, które się rozwijają, a tym samym generują miejsca pracy.

Rzemieślnicy od dawna czekają na zmiany systemowe w szkolnictwie zawodowym.
Uczestnicząc obecnie, w wypełnianiu zadań systemu kształcenia zawodowego i dysponując do tego, zbudowanym w organizacjach rzemiosła potencjałem administracyjnym i kadrowym, rzemiosło już realizuje Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Odnosząc się do przedstawionych przez resort edukacji zamierzeń – Związek Rzemiosła Polskiego przedstawił opinie i propozycje środowiska rzemiosła.

Pełna treść propozycji: