Związek Rzemiosła Polskiego mówi nie dla limitu 15 tys.zł w obrocie gotówkowym

Związek Rzemiosła Polskiego ponownie wystosował pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, tym razem z wnioskiem o nie podpisywanie ustawy, w tak znaczący sposób, zmniejszającej limit transakcji gotówkowych do 15 tys. zł.

Jerzy Bartnik, prezes ZRP wnosi o rozpatrzenie dodatkowych argumentów uzupełniających wcześniejsze stanowisko z 24 marca br, które, niestety, nie zostało uwzględnione. Dodatkowe uwagi w sprawie skutków, jakie może spowodować tak znaczna obniżka limitu transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami – zostały zgłoszone przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, podczas posiedzenia senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów Publicznych. Przedstawione argumenty, które Związek Rzemiosła Polskiego w pełni podziela, wskazują, że konsekwencje wprowadzenia tych przepisów poniosą przede wszystkim drobni przedsiębiorcy.

Ministerstwo finansów obniżenie limitów gotówkowych transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami uzasadnia koniecznością walki z szarą strefą. Zdaniem strony społecznej, reprezentowanej, m.in. przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych – obniżenie progów nie zmniejszy szarej strefy, w tym ukrywania sprzedaży, ani wystawiania pustych faktur, a tylko może stać się czynnikiem motywującym do wejścia w szarą strefę. Bo jeśli karą za płatność gotówką będzie wykluczenie tej kwoty z kosztów działalności przedsiębiorcy, to oznacza, że sankcja jest adresowana do przedsiębiorców prowadzących ewidencje, czyli wykazujących transakcje.

Związek Rzemiosła Polskiego ponownie prosi o przeanalizowanie wszystkich możliwych skutków wprowadzenia przepisu ograniczającego płatności gotówkowe pomiędzy przedsiębiorcami i rozważanie nie podpisywania uchwalonej ustawy.  Będzie to przepis, który wyrządzi duże szkody nie tylko małym i drobnym przedsiębiorcom, ale jego konsekwencje będą niekorzystne również dla budżetu państwa.
Tekst wystąpienia: