Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad projektem uregulowania kwestii outsourcingu pracowniczego. Propozycje ZUS spotykają się z pozytywną opinią m.in. związków zawodowych. Dziś outsourcing pracowniczy jest poważnym problemem przedsiębiorców. Termin ten nie występuje w polskim prawie. Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej.
– Ta luka często jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść, a ci którzy chcą się zachować zgodnie z prawem, nie wiedzą jak to zrobić – mówiła podczas I Forum Współpracy, na którym przedsiębiorcy, organizacje związkowe i instytucje publiczne diagnozowały temat outsourcingu, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i inicjator Forum.
Mimo braku regulacji, na rynku jest wiele ofert wprost mówiących o outsourcingu kadrowym. Przedsiębiorcy ulegający takim ofertom, które realnie nie mają oparcia w regulacjach kodeksu pracy, często finalnie mają do spłacenia zaległe podatki i składki na ubezpieczenia społeczne – czytamy na stronie ZUS. Często też są to kwoty idące w setki tysięcy złotych. ZUS chce uregulować ten trudny dla niejednego przedsiębiorcy temat i jednocześnie zabezpieczyć interesy pracowników, osób ubezpieczonych.
Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie specjalnego znacznika w formularzach rejestracyjnych i wyrejestrowujących z ubezpieczeń. Znacznik ten określałby powód wyrejestrowania pracownika i wskazywał na jego ponowną rejestrację w związku z usługą outsourcingu. Kolejnym jest wprowadzenie możliwości przeksięgowania wpłat z tytułu ubezpieczeń społecznych z konta przedsiębiorcy, którego tytuł płatnika składek (pracodawcy) został przez ZUS zakwestionowany na konta faktycznego płatnika składek.
Więcej: LINK