Zdaniem ZRP 500 zł na dziecko tak, ale nie dla wszystkich

W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi w sprawie rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci  -  Związek Rzemiosła Polskiego popiera wprowadzenie Programu polityki prorodzinnej, realizowanego za pomocą instrumentów finansowych.

Mając jednak na uwadze wysoki koszt przygotowanego programu, jak i konieczność jego utrzymania przez długi okres Związek Rzemiosła Polskiego w opinii skierowanej do Elżbiety Rafalskiej, Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, uważa, że niezbędne jest przyjęcie takich rozwiązań, które spowodują jak najbardziej efektywne wykorzystanie środków na ten cel przeznaczonych. Stąd dwie uwagi do proponowanych rozwiązań. Pierwsza dotyczy pomocy adresowanej na pierwsze dziecko w rodzinach z najniższej grupy dochodowej i druga odnosząca się do wsparcia rodzin z więcej niż jednym dzieckiem, z najwyższej grupy dochodowej.

Jeśli celem ustawy, jak podano w uzasadnieniu, jest objęcie jak najszerszego kręgu osób wychowujących dzieci, w tym wsparcie ekonomiczne rodzin szczególnie zagrożonych ubóstwem, to wydaje się nieuzasadnionym eliminowanie z tego systemu pomocy rodzin wychowujących pierwsze dziecko, jeśli dochód w rodzinie przekracza minimum socjalne, ustalone na bardzo niskim poziomie – 800 zł.

Dlatego prezes ZRP Jerzy Bartnik popiera ministra finansów, który sugeruje wprowadzenie górnego progu dochodowego, tak aby z programu wyłączyć osoby najlepiej sytuowane. Zaoszczędzone środki można będzie skierować do największej grupy rodzin wychowujących pierwsze dziecko, m.in. poprzez podniesienie progu dochodowego uprawniającego do skorzystania ze świadczenia wychowawczego. Albo pieniądze te można przeznaczyć na poprawę opieki instytucjonalnej nad matką i dzieckiem (żłobki, opieka przedszkolna, świetlice, stołówki, opieka zdrowotna w szkołach).
Pełna treść opinii ZRP: