XVII Polskie Spotkania Europejskie zakończone!

W dniach 4 – 9 maja 2010 roku w Warszawie odbyła się kolejna edycja Polskich Spotkań Europejskich. Głównym wydarzeniem była Parada Schumana, która w sobotę 8 maja 2010 roku przeszła Traktem Królewskim do Miasteczka Europejskiego powstałego na jednej z reprezentacyjnych ulic stolicy – Nowym Świecie.


Paradę poprzedziła debata na Zamku Królewskim w Warszawie, w której udział wzięli: Tadeusz Mazowiecki – były Premier, Przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Schumana, Janusz Lewandowski – Komisarz Unii Europejskiej ds. Budżetu, Jacek Rostowski – Minister Finansów oraz Johann Wadephul – poseł Bundestagu. Dużo uwagi poświęcono sytuacji ekonomicznej krajów Unii Europejskiej, w kontekście problemów z deficytami budżetowymi i długiem publicznym. Dyskutowano również o tym, czy Europa potrzebuje nowego Planu Schumana, na miarę tego z 1950 roku.


Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przeszli na Plac Zamkowy, skąd ruszyła Parada – licznych przedstawicieli Klubów Europejskich, mieszkańców Warszawy, gości z innych miast i regionów kontynentu.
W przygotowanym Miasteczku Europejskim, na prawie 30-stu stoiskach przygotowano gry edukacyjne, konkursy, zabawy i występy kulturalne o tematyce europejskiej. Ze względu na trwający właśnie Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym jednym z ważniejszych tematów Miasteczka była sytuacja osób niepełnosprawnych.


W imprezie nie zabrakło również warszawskich rzemieślników. Cukiernia Blikle specjalnie na tą okazję przygotowała dla uczestników okazały tort.


W tym roku organizatorzy Parady Schumana zadbali także o jej najmłodszych uczestników. W Domu Spotkań z Historią przygotowano wystawę „Plan Schumana w karykaturze i propagandzie”, ukazującą reakcję Polski lat pięćdziesiątych XX wieku na tworzącą się wspólnotę europejską.

 

Więcej informacji: LINK