Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 31/03/2009

Wprost 24: Prezydent dziękuje rządowi za pakiet antykryzysowy

„Prognozy Banku Światowego, dotyczące wzrostu PKB w Polsce w 2010 r. wskazują, że sytuacja Polski nie jest najgorsza - uważa prezydent Lech Kaczyński. Jednak - w jego ocenie - utrzymanie takiej sytuacji wymaga konkretnych działań. Otwierając wtorkowy szczyt społeczny, prezydent przytoczył dane Banku Światowego wskazujące, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2010 r. wyniesie 2,8 proc., a w strefie euro będzie on na poziomie 0,8- 0,9 proc.” – czytamy w gazecie Wprost 24.

"To wskazuje na naszą względnie nienajgorszą sytuację, gdyby te prognozy się sprawdziły. Ale żeby się sprawdziły, trzeba działać" - podkreślił prezydent. "Światowy kryzys tym się charakteryzuje, że nikt nie jest w stanie przedstawić pełnej syntezy" - ocenił. Kaczyński wskazał na spadek produkcji przemysłowej oraz zamówień w styczniu i lutym. "To, co mnie niepokoi, to wyraźny spadek pozwoleń na budowę (...) i spadek liczby oddawanych mieszkań" - dodał.

„"Są i inne objawy, które trudno uważać za szczególnie optymistyczne" - dodał prezydent. W tym kontekście prezydent wymienił sytuację budżetową. "Planowany na ten rok deficyt w wysokości 18 mld zł został zrealizowany w ciągu pierwszych dwóch miesięcy w 29 proc., w porównaniu do 0,4 proc. w zeszłym roku i 9,7 proc. w 2007 r. To oczywiście nie jest suma, która by zapowiadała tragedię, ale jest w porównaniu z danymi z lat poprzednich stosunkowo groźna" – powiedział”.

„Prezydent dodał, że niepokojący jest wzrost bezrobocia, które osiągnęło już 10,9 proc. "Z wielką niecierpliwością oczekuję danych ekonomicznych dotyczących pierwszego kwartału 2009 roku, a szczególnie danych dotyczących bezrobocia w marcu" - zaznaczył. Dodał, że w ostatnim czasie nastąpiła zasadnicza zmiana nastrojów, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy. "69 proc. respondentów oceniło sytuację na rynku pracy jako złą. W zeszłym roku było to 32 proc." - przytoczył ostatnie dane CBOS”.

Więcej: Wprost 24

ab, pap
31.03.2009

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018