Wirtualna Polska: Otwarcie wystawy rzemiosła artystycznego Ars Sacra

„Dzieła witrażystów, kowali, rzeźbiarzy, brązowników, stolarzy, krawców, hafciarzy, płatnerzy i przedstawicieli kilku innych rzemiosł – odwołujące się do sfery wiary – zgromadzono na wystawie rzemiosła artystycznego „Ars Sacra”, otwartej w sobotę na Jasnej Górze.”

„Jak wyjaśnia Janusz Nabiałek z Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie, ekspozycja gromadzi ok. 150 eksponatów – wytwory 31 twórców m.in. z Gdańska, Szczecina, Poznania, Warszawy, Częstochowy, Łodzi i Rzeszowa. Uzupełniają ją prace uczniów częstochowskiego liceum plastycznego im. Jacka Malczewskiego.”

„W jasnogórskim arsenale pokazano m.in. elementy ozdobnej balustrady z motywami nawiązującymi do historii Polski, która w połowie przyszłego roku ma zostać zainstalowana na klasztornych wałach – jako wotum polskiego rzemiosła. Do wykonania pozostał jeszcze jeden ciąg krat przedstawiających m.in. orły z najnowszego okresu polskiej państwowości.”
 
„Otwierając ekspozycję, metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak gratulował rzemieślnikom „pięknej, świetnej, wymownej sztuki”, nazywając ich swoimi przyjaciółmi. Przypominał m.in., że w czasach komunizmu częstochowscy rzemieślnicy bez obaw zawsze przychodzili do niego z życzeniami świątecznymi.”

„Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Jerzy Bartnik mówił natomiast, że wystawa powinna przyczynić się do promocji rzemiosła artystycznego. „Polska jest krajem niby znanym, a ciągle nieodkrytym: nie ma swojej marki, czegoś szczególnego, co ją wyróżnia. W Polsce zachowało się rzemiosło artystyczne – to jest nasza marka, którą powinniśmy się chlubić” – przekonywał.”

Więcej: wp.pl

PAP

30.11.2009

LINK