Od 1 stycznia 2011 roku Węgry pełnią przewodnictwo w ramach Rady Unii Europejskiej. Funkcję tę, którą państwa członkowskie obejmują rotacyjnie, Węgry sprawować będą przez pół roku.
Do priorytetów określonych przez węgierską prezydencję należy przede wszystkim kwestia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W tym aspekcie działać będą na rzecz wprowadzania w życie postanowień strategii Europa 2020. Jednym z kluczowych punktów strategii jest tworzenie miejsc pracy i wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki. Węgry chcą skupić się więc na poprawie sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw, jako źródeł nowych miejsc pracy. Przez najbliższe 6 miesięcy szeroko dyskutowany będzie także Akt o Jednolitym Rynku, czyli 50 propozycji dotyczących poprawy sytuacji na rynku pracy, rozwoju przedsiębiorczości oraz wymiany handlowej w ramach rynku wewnętrznego. Ponadto, Węgrzy deklarują, iż ważną kwestią jest dla nich również rozszerzenie UE o nowe państwa członkowskie (przede wszystkim Chorwację). Innym priorytetem jest tworzenie Unii przyjaznej obywatelom oraz europejska polityka sąsiedztwa.
Najbliższe miesiące będą istotne nie tylko dla Węgier, ale dla wszystkich państw Unii Europejskiej i ich przedsiębiorców. Wyzwaniem będzie przezwyciężenie kryzysu w strefie euro i umocnienie unijnej waluty. Ważnym krokiem będzie także rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia nowej perspektywy finansowej dla Unii na lata 2014-2020. W ramach tego tematu dyskutowana będzie m.in. kwestia funduszy dla przedsiębiorców i sposobu dofinansowywania ich działalności.
“Wierzę, że węgierska prezydencja będzie pracować na rzecz małych przedsiębiorstw, aby znalazły się w centrum uwagi, a wkład, jaki mają w Europie został uznany” – powiedział Andrea Benassi, Sekretarz Generalny UEAPME, na spotkaniu Prezydium UEAPME z Premierem Węgier Viktorem Orbánem, które miało miejsce w Budapeszcie 14 października 2010 roku.
Strona Prezydencji Węgier w Radzie Unii Europejskiej: LINK