W trosce o przejrzysty dostęp do leków

Rządowy projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego były głównym tematem posiedzenia trójstronnej Komisji ds. Społeczni-Gospodarczych w dniu 10 stycznia 2011 roku. Obradom przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak, a uczestniczyli w nich minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak oraz wiceministrowie resortu: zdrowia, finansów i gospodarki.
 
Resort zdrowia proponując zmiany chce dostosować system refundacji do aktualnych potrzeb społecznych w zakresie zaopatrzenia w produkty refundowane. Konieczne jest stworzenie przejrzystego dostępu pacjentów do leków, a przede wszystkim usunięcie istniejących nieprawidłowości.
 
Nowe prawo, według ministerstwa zdrowia, przyczyni się do obniżenia cen leków refundowanych, zwiększenia dostępności do leków oraz wprowadzenia stabilizacji w sektorze. Rozwiązania wzorowane są na innych krajach i mają służyć weryfikacji zasadności obejmowania refundacją danego leku oraz obiektywizacji kryteriów i zasad ich refundowania.
 
Za zmianą systemu refundacji opowiadają się pracodawcy. Mimo wielu pozytywnych rozwiązań część proponowanych zmian jest jednak niekorzystna dla firm farmaceutycznych. Pracodawcy obawiają się, czy wprowadzenie nowych kategorii dostępności nie spowoduje znacznego wzrostu kosztów dla niektórych przewlekle chorych. Ponadto zawarte w projekcie ustawy refundacyjnej rozwiązania fiskalne mogą zahamować rozwój branży farmaceutycznej w Polsce.
 
Strona związkowa wniosła o zmianę w projekcie ustawy wyliczenia opłaty ryczałtowej za niektóre leki. Wyliczenie nie powinno się odbywać w oparciu o wysokość płacy minimalnej jak zaproponowała strona rządowa.
 
Stanowisko partnerów społecznych w załączniku.