Dnia 20 stycznia br. SBS, SMEunited oraz DSME Alliance reprezentowały interesy MŚP podczas Forum Wysokiego Szczebla ds. Normalizacji Europejskiej. Organizacje podkresliły znaczenie zaangażowania MŚP w międzynarodowe procesy normalizacyjne, potrzebę unikania mnożenia norm i zapewnienia wystarczających zasobów dla MŚP, aby mogły uczestniczyć w normalizacji.
Jednym z celów Forum Wysokiego Szczebla jest identyfikacja priorytetów normalizacyjnych wspierających politykę i prawodawstwo UE. W tym kontekście przedstawiciele MŚP podkreślili, jak ważne jest rozpoczęcie od przeglądu już istniejących norm wspierających transformację ekologiczną i cyfrową, aby uniknąć mnożenia norm. Ponadto należy zagwarantować większy nacisk na ich wykorzystanie, zwłaszcza wśród MŚP, ponieważ często mają trudności z odnalezieniem się w rosnącej liczbie opracowywanych co roku norm.
Jednym z głównych wyzwań jest również zapewnienie skutecznego udziału europejskich MŚP w normalizacji międzynarodowej. Oprócz przyczynienia się do lepszej koordynacji stanowisk europejskich na poziomie międzynarodowym, przedstawiciele MŚP podkreślili znaczenie pracy nad konkretnymi zaleceniami i działaniami mającymi na celu zwiększenie integracji w międzynarodowej normalizacji. Działania te powinny być podejmowane przy wsparciu podobnie myślących partnerów handlowych.
Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie Forum Wysokiego Szczebla ds. Normalizacji Europejskiej w swojej strategii normalizacyjnej opublikowanej w lutym 2022 r. Dziś odbyło się pierwsze spotkanie Forum, które zgromadziło państwa członkowskie, europejskie organy normalizacyjne, przemysł, konsumentów i inne zainteresowane strony.
Wreszcie kluczowe będzie zagwarantowanie wystarczających środków na wsparcie udziału MŚP w normalizacji na szczeblu krajowym, europejskim i międzynarodowym. Biorąc pod uwagę kluczową rolę norm w transformacji cyfrowej i ekologicznej, ważne jest zapewnienie dodatkowych zasobów, aby wnieść wkład z perspektywy MŚP.
Komentując utworzenie Forum Wysokiego Szczebla, Prezes SBS Gunilla Almgren powiedziała: „Dobrze jest widzieć silną obecność stowarzyszeń MŚP na Forum Wysokiego Szczebla. MŚP stanowią większość firm w Europie. Jeśli chcemy, aby normy wspierały odporność UE, cele cyfrowe i ekologiczne, konieczne jest uwzględnienie cech i specyfiki MŚP w dyskusjach na tym nowym forum”.
Oliver Grün, Prezes DSME, skomentował: „Standardy ICT to narzędzia nie tylko zapewniające zgodność z przepisami. Umożliwiają cyfrową i zieloną transformację. My, jako MŚP, przejęliśmy wiodącą rolę w tworzeniu strategicznych norm na poziomie międzynarodowym, jak „oneM2M for the Internet of Things”. W ramach Forum Wysokiego Szczebla chcemy współpracować z rządami, aby realizować europejskie wartości i interesy w strategicznych pracach normalizacyjnych w ramach ITU-T, ISO, IEC, 3GPP i oneM2M”.
Podsumowując, Prezes SMEunited Petri Salminen stwierdził, że „jednym z tematów, które poleca Forum Wysokiego Szczebla do oceny, są zasoby przeznaczone na zapewnienie zaangażowania MŚP w proces normalizacji. Cyfrowa i ekologiczna transformacja w połączeniu z nowymi wymogami regulacyjnymi tworzy lawinę nowych inicjatyw normalizacyjnych. Jednocześnie organizacje normalizacyjne kontynuują normalną pracę, na przykład w zakresie wyposażenia osobistego i ochronnego, budownictwa, maszyn itp. Potrzebne są dodatkowe środki, aby umożliwić ekspertom MŚP wniesienie wkładu w rozwój tych norm.”
Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie Forum Wysokiego Szczebla ds. Normalizacji Europejskiej w swojej strategii normalizacyjnej opublikowanej w lutym 2022 r. W pierwszy spotkaniu Forum zgromadziły się państwa członkowskie, europejskie organy normalizacyjne, przemysł, konsumenci i inne zainteresowane strony .
O organizacjach słów kilka:
Small Business Standards
Założone w 2013 roku Europejskie Stowarzyszenie Małych Przedsiębiorstw (SBS) jest europejskim stowarzyszeniem, które reprezentuje i broni interesów MŚP w procesie normalizacji na poziomie europejskim i międzynarodowym. SBS jest współfinansowany przez Unię Europejską i EFTA. – www.sbs-sme.eu
SMEunited
Rzemiosło oraz Małe i Średnie Przedsiębiorstwa w Europie (SMEunited) zrzesza 67 organizacji członkowskich z ponad 30 krajów europejskich. SMEunited reprezentuje krajowe międzysektorowe federacje MŚP, europejskie organizacje branżowe MŚP oraz członków stowarzyszonych. SMEunited to uznana organizacja pracodawców i Europejski Partner Społeczny. SMEunited był wcześniej znany jako UEAPME. – www.SMEunited.eu
European Digital SME Alliance
European DIGITAL SME Alliance (DSME) to największa sieć małych i średnich przedsiębiorstw ICT w Europie, reprezentująca łącznie ponad 45 000 przedsiębiorstw. Sojusz jest wspólnym wysiłkiem 30 krajowych i regionalnych stowarzyszeń MŚP z państw członkowskich UE i krajów sąsiadujących, aby umieścić cyfrowe MŚP w centrum agendy UE. – www.digitalsme.eu