Według prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej sporo jest jeszcze do zrobienia w zakresie ujednolicenia i uproszczenia systemu ubezpieczeń społecznych. Wszystko po to, żeby system uczynić bardziej przyjaznym dla klientów i bardziej sprawiedliwym w odczuciu społecznym.
Podkreśliła, że w ostatnich latach o wiele większą rolę zaczęły odgrywać kontrakty cywilnoprawne, często zastępując i eliminując umowy o pracę. Co to oznacza dla pracowników w kontekście ubezpieczeń społecznych debatowano w Centrali ZUS. ZUS jest Inicjatorem Forum Współpracy.
Sławomir Dudek, dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów analizując z zespołem rolę umów cywilnoprawnych na rynku pracy skorzystał z połączonych baz danych PIT i ZUS. Jak wynika z ich pracy najwięcej zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych występuje w grupie charakteryzującej się najniższymi zarobkami. Oprócz tego grupą wiekową dominującą w tej grupie są osoby od 20 do 25 lat. Zjawisko koncentracji zatrudnienia na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło najintensywniej występuje w aglomeracji Warszawskiej. Według analizy Instytutu Badań Strukturalnych negatywny wpływ upowszechnienia umów cywilnoprawnych będzie się zwiększał, a częściowe oskładkowanie umów zlecenia nie rozwiąże problemu.
Forum jest miejscem wymiany opinii, zgłaszania pomysłów i inicjatyw w zakresie zagadnień problematycznych stojących przed przedsiębiorcami i pracownikami głównie w zakresie regulacji prawnych w materii działalności gospodarczej, rynku pracy i ubezpieczeń społecznych.
Więcej: LINK