TVN 24: Stolica Polski przyjazna przedsiębiorcom. Warszawa lepsza od Londynu, Brukseli, Rzymu…

„Warszawa ma się czym pochwalić – zajęła trzecie miejsce w rankingu ulubionych europejskich metropolii przedsiębiorców. Najsilniejszą stroną polskiej stolicy jest dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw a także elastyczne w porównaniu z innymi krajami prawo pracy.” – donosi TVN 24.

„Autorzy rankingu ECER-Banque Populaire już po raz trzeci przepytali aż 170 tys. przedsiębiorców, w tym 4,5 tys. szefów firm, z 37 miast w 18 państwach Europy. Chodziło o ocenę miasta, w którym prowadzą firmę.”

„Pierwsze miejsce w ogłoszonym w tym tygodniu w Brukseli rankingu zajął Frankfurt, drugie miejsce szwedzkie Malmoe, natomiast Warszawa zajęła trzecie miejsce, zdecydowanie wyprzedzając takie metropolie jak Londyn, Bruksela, Barcelona, Rzym, Praga czy Budapeszt. Polska stolica awansowała z 10. miejsca w analogicznym rankingu w 2009 roku.”

„Przedsiębiorcy byli odpytywani z pięciu tematów: dostęp i promocja przedsiębiorczości, pomoc przy zakładaniu firmy, wsparcie przy dalszym jej prowadzeniu, dostęp do finansowania prywatnego i publicznego jak kredyty czy dotacje i wreszcie szeroko pojmowane środowisko (nieruchomości, jakość życia, infrastruktura drogowa i telekomunikacyjna).”

„Jak tłumaczyła PAP szefowa projektu ECER (European Cities Entrepreneurship Ranking) Valerie Fedel, na tak dobry wynik Warszawy wpłynął przede wszystkim dostęp do finansowania, kluczowego dla przedsiębiorców zwłaszcza w czasach kryzysu. Pod tym względem Warszawa pobiła wszystkie inne miasta, zajmując pierwsze miejsce w rankingu 37 metropolii.”

„Warszawa umożliwia przedsiębiorcom środki finansowe, by rozpocząć działalność. – Przedsiębiorcy mają dostęp do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
– W najbliższym czasie zostaną zaprezentowane szczegóły nowej strategii… czytaj więcej »
których Polska jest pierwszym beneficjentem, jak też znacznego współfinansowania narodowego – powiedziała Fedel. Ponadto przedsiębiorcy chwalili dość elastyczne prawo pracy oraz zachęcające środki podatkowe.”

„W innych ocenianych obszarach Warszawa też uplasowała się wysoko. Na 6. miejscu pod względem promocji przedsiębiorczości (konferencje, kongresy, strony internetowe, media), czyli fazy poprzedzającej decyzję o rozpoczęciu biznesu oraz na 4. pod względem pomocy i wsparcia dla już operujących przedsiębiorców (doradztwo prawne czy księgowe, zarządzenie czy usługi towarzyszące).”

Więcej: TVN 24
13.05.2010
LINK