Trójstronny Szczyt Społeczny 2015

Szefowie państw i rządów krajów UE spotkali się w ubiegłym tygodniu w Brukseli na Szczycie Unii Europejskiej, by omówić między innymi, takie kwestie jak: sytuacja gospodarcza UE, unia energetyczna, majowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze, zadłużenie Grecji, problem migracji z krajów trzecich czy sankcje wobec Rosji. Polskie media skoncentrowane na tym wydarzeniu, praktycznie pominęły inne ważne spotkanie, szczególnie istotne dla partnerów społecznych – Trójstronny Szczyt Społeczny (19 marca 2015 r.)

Trójstronne Szczyty Społeczne ds. Wzrostu i Zatrudnienia (Tripartite Social Summit for Growth and Employment) zwoływane są w Brukseli dwa razy w roku, wiosną i jesienią, tuż przed Szczytami Rady Europejskiej, – zgodnie  z art. 152 Traktatu o funkcjonowaniu UE. Spotkania te służą wymianie poglądów między europejskimi partnerami społecznymi oraz Komisją Europejską, szefami państw i rządów oraz ministrów ds. społecznych i zatrudnienia z państw tzw. trojki,  tj. sprawujących aktualnie prezydencję w UE oraz odpowiedzialnych za jej przeszłą i przyszłą odsłonę. Omawiane są zagadnienia kluczowe dla obszarów wspólnej aktywności partnerów społecznych i administracji publicznej.
 
Był to pierwszy Trójstronny Szczyt Społeczny od kiedy Komisja Europejska rozpoczęła pracę w nowym składzie w listopadzie 2014 r., a następnie podczas konferencji wysokiego szczebla zorganizowanej w Brukseli 5 marca 2015 r. zaproponowała odnowienie partnerstwa między partnerami społecznymi i instytucjami UE na rzecz wspólnych działań ukierunkowanych na rozwiązywanie współczesnych wyzwań gospodarczych i społecznych.
Więcej informacji: LINK