Trójmiasto.pl: Ruszył Jarmark św. Dominika

„Jan z Kolna, król Zygmunt II August, który zszedł z ratuszowej wieży czy Neptun z orszakiem – te i inne postaci przemaszerowały ogromną paradą na otwarcie tegorocznego Jarmarku św. Dominika w sobotę.”

„Podczas jarmarku w Gdańsku pojawiła się należąca do Mennicy Polskiej słynna prasa mennicza, która przyjechała tutaj z Warszawy. Kilkusetletnie urządzenie przez kilka dni będzie wybijać pamiątkowy Dukat Gdański dla mieszkańców miasta i turystów.”

„Razem z nimi pojawiły się postacie-alegorie ze Złotej Bramy, Święty Jerzy ze smokiem, legendarny Stolem, patron kupców Złoty Hermes czy tacy słynni gdańszczanie jak Daniel Fahrenheit, Jan Heweliusz, Artur  Schopenhauer, Lech Wałęsa czy Gunter Grass. Wszyscy zgromadzili się pod Zieloną Bramą gdzie kupcy przekazali Prezydentowi dary, aby ten uroczyście otworzył kolejny Jarmark św. Dominika.”

 

”To prawdopodobnie pierwsza edycja od dawna, na której rozpoczęciu i zakończeniu nie będzie koncertów polskich gwiazd. Zamiast nich za dwa tygodnie w Dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbędzie się I Gospelowa Noc w Gdańsku. Wystąpi na niej The Longfield Gospel Choir z Austrii, The Sound of the Saintz z Anglii i Destiny Praise z USA.”

 

”Jednak na brak koncertów podczas jarmarku nie będzie można narzekać – na Długim Targu w Altanie Artystów co weekend będzie odbywać się cykl „Koncerty pod Gwiazdami”, a na Targu Węglowym w każdy czwartek będzie można posłuchać młodych trójmiejskich zespołów w ramach cyklu „Tak gramy w Gdańsku”.”

 

”Podczas najbliższych dwóch tygodni nie zabraknie parad, których będzie ponad tuzin, wystaw plenerowych i atrakcji dla dzieci. Na Długim Targu stanie wystawa „Niebo nad Jarmarkiem” prezentująca unikatową kolekcję astrofotografii. Dzieci będą mogły się bawić na Placu Kobzdeja, gdzie będzie Bajkowisko, Jarmark Gier i Lwie Gniazdo.”

 

”Tradycyjnie przy kościele św. Mikołaja pojawi się festiwal Dusza Jarmarku, w ramach którego odbywać się będą koncerty organowe, a na placu przed kościołem stanie Sztuczka Street gdzie studenci gdańskiej ASP będą sprzedawać swoje dzieła. Będzie można także zwiedzać zakamarki klasztoru, a wieczorami odbywać się będą projekcje filmowe tym razem pod hasłem „+/- demokracja” współorganizowane z Europejskim Centrum Solidarności. Niewątpliwą atrakcją będzie zainaugurowany w tym roku po raz pierwszy „Literacki Dominik”, czyli Gdańskie Spotkania Literacko-Wydawnicze prezentujące najnowszą ofertę wydawnictw z całej Polski.”

 

”W tym roku wzrośnie także atrakcyjność stoisk wystawienniczych, w których część rzemieślniczo-artystyczno-kolekcjonerska będzie stanowić aż 70 proc. ekspozycji jarmarku.”

Jakub Knera
Trójmiasto.pl
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?id_news=33890