Przedstawiciele środowiska rzemiosła z Wielkopolski 12 sierpnia spotkali się z premier Ewą Kopacz w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Gospodarzem spotkania był prezes Izby Ryszard Glapa. Podjęto obszerną dyskusję dotycząca tematów istotnych dla mikro, małych i średnich firm.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele izb w Kaliszu i Poznaniu. Premier Ewa Kopacz podziękowała za zaproszenie i poprosiła zebranych o przedstawienie opinii, doświadczeń, oczekiwań i pomysłów. Zaznaczyła, że dyskusja z osobami, które rzemiosłem zajmują się na co dzień i dbają o odpowiedni szacunek dla zawodów jest dla niej niezwykle istotna.
Stanisław Marczak wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu podziękował Ewie Kopacz za przybycie, a władzom Izby Rzemieślniczej w Kaliszu za zaproszenie na spotkanie i przedstawił krótko sytuację projektu ustawy o rzemiośle. Szefowa rządu zapewniła, że będzie się starała, aby ustawa została uchwalona jeszcze w tej kadencji sejmu.
Następnie poruszono kwestię finansowania kształcenia zawodowego w zakładach rzemieślniczych. Jacek Dutkiewicz starszy cechu w Jarocinie zwrócił uwagę, że szkoły zawodowe otrzymują subwencje za szkolenie teoretyczne, a rzemieślnicy za szkolenie praktyczne nie dostają żadnego finansowania.
Podjęto również temat obligatoryjnej przynależności firm do organizacji samorządu gospodarczego. Tadeusz Moczyński, członek zarządu kaliskiej izby zapytał co stoi na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu, które z powodzeniem sprawdza się u naszych sąsiadów Niemców, czy we Francji.
Sporo miejsca poświęcono także nadmiernej burokracji, przed którą stają rzemieślnicy w kontaktach z ZUS, fiskusem czy PIP. Postulowano zmniejszenie obciążeń związanych z kontaktami z tymi instytucjami zwłaszcza dla firm rzemieślniczych, które są nowe na rynku.
Ewa Kopacz podziękowała wszystkim za spotkanie i za wskazanie obszarów, w których muszą nastąpić zmiany. Zaznaczyła, że liczy na dalsze konsultacje oraz zachęcała środowisko rzemiosła do opiniowaniu podstawy programowej kształcenia w zawodach.