Spotkanie z głównym negocjatorem Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michelem Barnierem

( Grafika Google) AppleMark

W dniu 12 października 2018 r. gościliśmy w Warszawie głównego negocjatora Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michela Barniera. Spotkanie odbyło się w restauracji Bazar Kocha w Warszawie. Gość specjalny został zaproszony z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Spotkanie zostało współorganizowane z Instytutem in.europa, odbyło się w formule Chatham House. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych, jak i nasz Związek Rzemiosła Polskiego. Michel Barnier, jest przewodniczącym zespołu zadaniowego KE ds. przygotowania i przeprowadzenia negocjacji z Wielką Brytanią wynikających z uruchomienia art. 50 Traktatu o UE.

W czasie spotkania Michel Barnier przedstawił prezentację w sprawie negocjacji dotyczących Brexitu.

Link do prezentacji: Prezentacja-Michel Barnier

Po spotkaniu Michel Barnier udał się na rozmowę do Premiera Mateusza Morawieckiego.Celem spotkania było omówienie stanu negocjacji oraz dyskusja na temat przyszłych relacji UE-Wielka Brytania. Barnier ocenił spotkanie z premierem i z wiceminister spraw zagranicznych Konradem Szymańskim jako konstruktywne.

Barnier cyklicznie spotyka się szefami państw i rządów UE27 dyskutując bieżące kwestie dotyczące Brexitu. Wizyta w Polsce odbywa się w okresie przygotowań do październikowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego przywódcy UE dyskutować będą na temat scenariuszy i harmonogramu dalszych negocjacji z Wielką Brytanią.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Po spotkaniu Premier Mateusz Morawiecki  napisał na Twitterze – cytat: ” Odbyłem dobrą rozmowę z MichelBarnier ws. Brexitu. Stoimy w obronie praw Polaków w UK. Dbamy o polskich przedsiębiorców, polski handel. Żałuję, że nie każdy polski polityk wykazuje determinację do obrony Waszych interesów. Rząd pisorgpl  jest zawsze po Waszej stronie, Rodacy!”

Link: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2201299,Premier-stoimy-w-obronie-praw-Polakow-w-Wielkiej-Brytanii

Link: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C339403%2Cspotkanie-premiera-z-glownym-negocjatorem-ke-ds-brexitu.html

     

     

(Grafika ZRP)