Rzemiosło w Sejmie

Spotkanie rozpoczęło się od odczytania przez posłankę Małgorzatę Wypych przesłania Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, skierowanego do uczestników II Zjazdu Cechów Rzemiosła Polskiego, który wydarzenie objął Honorowym Patronatem. W przesłaniu jest mowa o ważnej roli rzemiosła w życiu społeczno-gospodarczym kraju, o przekazywaniu pięknych tradycji nowym pokoleniom, o profesjonaliźmie polskich rzemieślników, których wyroby są synonimem najwyższej jakości. Pogratulował aktywnego działania na rzecz rozwoju rzemiosła w kraju i poza granicami Polski.

Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, podkreślił, że spotkanie w Sejmie ma pokazać niedowiarkom, że mamy silną reprezentację w całym kraju, nie tylko w Warszawie, ale też w województwach i powiatach. – Jesteśmy współtwórcami życia gospodarczego, stąd nasze oddziaływanie na regulowane prawo w kraju, zainteresowanie nim i wnoszenie uwag bądź wyrażanie swojej opinii. -Przemianom dziś podlega i prawo gospodarcze, prawo oświatowe i wiele innych segmentów, których dotyka Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. Proponowane zmiany budzą niepokój, wierzymy, że we właściwym momencie będziemy mogli je konsultować, po to, żeby uniknąć błędów w końcowych rozwiązaniach.

– W Polsce niezbędne jest wprowadzenie powszechnego samorządu gospodarczego, którego integralną, odrębnie zorganizowaną częścią musi być samorząd rzemieślniczy. Pierwsze wersje dokumentu, które się pojawiły do dyskusji zupełnie nam nie odpowiadają. – dodał. W samorządzie gospodarczym cechą ważną jest przyjmowanie zadań zleconych przez państwo. I my jesteśmy taką organizacją, która, co najmniej, dwa zadania realizuje – prowadzenie egzaminów państwowych mistrzowskich i czeladniczych oraz nadzór nad przebiegiem kształcenia zawodowego – podkreślił.

Historia rzemiosła polskiego, to tak naprawdę historia polskiej gospodarki – powiedział Jerzy Kwieciński sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Żadna inna sieć polskiej gospodarki nie ma tak pięknej, tak długiej i tak dobrze udokumentowanej historii. Obecnie to 3 mln osób wykonujących działalność w 130 zawodach. To też od wielu lat świetny system kształcenia zawodowego. Minister podkreślił, że zasady funkcjonowania tego systemu jak i jego samo funkcjonowanie będzie jednym z priorytetów naszego rządu w najbliższym czasie.

Mówił też o Konstytucji dla biznesu z przygotowanym pakietem100 zmian mających na celu uproszczenie biurokracji. W przygotowaniu są inne rozwiązania zwłaszcza podatkowe, które będą konsultowane ze środowiskiem rzemiosła.

Rzemiosło Polskie w Sejmie dopisało, Sala Kolumnowa w siedzibie władzy ustawowej była wypełniona po brzegi. Dopisali goście z zagranicy. Gorzej, niestety było ze stroną gospodarzy, czyli posłów i przedstawicieli rządu. Stąd obawa rzemieślników, reprezentantów wszystkich powiatów w Polsce, że i tym razem głos środowiska nie wybrzmiał z taką siłą, jakby sobie tego życzyli. Uczestnicy Zjazdu byli zgodni, co do tego, że rzemiosło nie jest przez władze właściwie doceniane i z należytym szacunkiem traktowane. Wierzą, że po tym spotkaniu to się zmieni.
Spotkanie zakończyło sie przyjęciem uchwał, które trafią do Prezydenta RP, Premiera i Parlamentu i ministerstw.