Rzemiosło w Rybniku

Muzeum w Rybniku zaprasza na unikalną ekspozycję Przywrócone życiu. Rezultaty konserwacji sztandarów i chorągwi cechowych ze zbiorów Działu Historii Rzemiosła Muzeum w Rybniku. Prezentacja obejmuje dorobek w zakresie konserwacji zespołu zabytkowych chorągwi i sztandarów cechów warszawskich, które  trzydzieści lat temu, w 1988 r., zostały przekazane za pośrednictwem CZR  przez Muzeum Narodowe w Warszawie do zbiorów Muzeum w Rybniku.

W tym czasie, okresie intensywnej współpracy Działu Historii Rzemiosła Muzeum w Rybniku z wszystkimi Izbami i Cechami na terenie kraju, kształtowała się unikalna kolekcja zabytków związanych z rzemiosłem w Polsce i na Górnym Śląsku. Obecnie, po prawie 40 latach gromadzenia, Muzeum w Rybniku dysponuje przeszło 30 tyś. obiektów – dokumentów, fotografii, narzędzi i wyposażenia warsztatów oraz różnorodnych wyrobów rzemieślniczych. Kolekcja warszawskich weksyliów cechowych, obejmująca zabytki od roku 1778 do 1939, jest jedną z najbardziej znaczących. Została naukowo rozpoznana i opracowana, a rezultaty badań upowszechnione w wielu publikacjach, wystawach i konferencjach w kraju i za granicą.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog Weksylia cechowe w zbiorach Działu Historii Rzemiosła Muzeum w Rybniku, gdzie zamieszczono również udostępnione do celów wydawniczych znakomite akwarele powstałe przed 100 laty, a przechowywane w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa trwa do końca lutego 2019 r.