Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 13/10/2016

Rzeczpospolita: Rada Dialogu Społecznego lepsza od Komisji Trójstronnej

-„ Nasze wspólne postanowienia nie są uwzględniane w projektach ustaw – zauważyła Izabela Opęchowska ze Związku Rzemiosła Polskiego, sekretarz Rady Dialogu Społecznego. I dodała, że jeśli tak będzie, pracodawcy, tak jak niegdyś związkowcy w ramach Komisji Trójstronnej mogą odmówić współpracy” – podaje Rzeczpospolita.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej – „Rada Dialogu Społecznego lepsza od Komisji Trójstronnej”, w którym strony dialogu mówią o skuteczności jej działania.
Generalnie uznano, że RDS jest mocniejsza od Komisji Trójstronnej, jednak wciąż traktowana jest bardziej jak ciało doradcze a nie miejsce negocjacji. Niestety zbyt często zdarza się, że strona rządowa przychodzi na spotkania z gotowymi rozwiązaniami. Ponadto rząd (mimo obietnic) nie kieruje do opiniowania wszystkich projektów ustaw do RDS. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z projektami ustaw poselskich.

Po blisko rocznym działaniu w ramach RDS odbyło się 140 spotkań i wpłynęło pod obrady 70 proc. ustaw rządowych i zaledwie 26 proc. ustaw poselskich.

Pracodawcy nie są zadowoleni z współpracy ze stroną rządową, uwagi mają też związkowcy. Główny zarzut to ciągle zbyt mały udział partnerów społecznych na ustanawianiu prawa.

Debata podsumowująca roczne działanie RDS pt” "Polski dialog społeczny - zmiana - praktyka - prognoza" odbyłam się 12 października w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Więcej:
Rzeczpospolita
13.10.2016

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018