Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 16/12/2008

Rzeczpospolita: Na życzenie pracownika RMUA przyjdzie mailem

Dzisiaj firmy muszą przekazywać ubezpieczonym przez siebie pracownikom imienne raporty miesięczne ZUS RMUA w formie pisemnej. Od nowego roku każdy pracownik będzie mógł otrzymać takie zestawienie w formie elektronicznej, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze ubezpieczony musi się na takie rozwiązanie zgodzić po drugie pracodawca musi się posługiwać bezpiecznym podpisem elektronicznym.

OPINIA - Obowiązek opatrywania elektronicznej korespondencji z ZUS bezpiecznym podpisem elektronicznym jest przedwczesnym rozwiązaniem w odniesieniu do firm zatrudniających 6 – 20 osób. Takie rozwiązanie sprawdziłoby się raczej za 15 lat, kiedy zmieni się generacja przedsiębiorców. Dziś dla wielu z nich samodzielne rozliczanie się przez internet nie jest wcale łatwym zadaniem. Poza tym podpis elektroniczny jest wciąż dość drogi, zwłaszcza, jeśli uwzględnimy koszt jego rocznych aktualizacji (jest to wydatek rzędu kilkuset złotych). Zlecanie rozliczeń innym podmiotom jest kłopotliwe i tez kosztuje. Z pewnością zaś jest to dobre rozwiązanie dla dużych firm, a także dla ZUS - Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Rzeczpospolita
Magdalena Januszewska
16.12.2008

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018