Rzeczpospolita: Mniej biurokracji i obciążeń dla firm

„Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. – Projekt ustawy jest bardzo obszerny – mówi prezes ZRP Jerzy Bartnik- i trzeba trochę czasu, żeby przeanalizować, jakie będą dokładnie konsekwencje proponowanych rozwiązań” – czytamy w Rzeczpospolitej

„Więcej załatwimy w jednym okienku. Łatwiej opłacimy podatki, ZUS i PFRON. Urzędowe zaświadczenia odejdą do lamusa. Reforma ma wystartować od 1 stycznia 2011 r. Polskie firmy czeka prawna rewolucja. Mniej też będzie barier w dostępie do części zawodów i mniej biurokracji. Zmaleją obciążenia finansowe firm. Wpłaty na PFRON wolno będzie doliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Można będzie odroczyć płacenie składek na ZUS, a w sytuacjach nadzwyczajnych wystąpić o umorzenie opłaty specjalnej naliczanej od składek niezapłaconych (jej górny limit i tak spadnie do jedynie 30 proc. zaległości). Na różnorakie zgłoszenia do ZUS będziemy mieć aż 14 dni, a nie tylko siedem.”

„- Te zmiany mogą obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej- mówi Prezes Bartnik- Eliminuje się tu różne luki prawne, niedopowiedzenia i dostrzeżone sprzeczności. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego wskakuje jednak na to, ze ustawa jest bardzo obszerna i trzeba czasu, żeby przeanalizować znajdujące się w niej przepisy.”

Więcej: rp.pl
Michał Kosiarski
10.12.2009
LINK