Rzeczpospolita: Mikro-ZUS pod ostrzałem związków

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Mateusza Rzemka w piatkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”, dotyczącym obniżenia składek dla małej działalności. Temat nośny, poruszany niemal we wszystkich mediach. Propozycja Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii budzi wiele kontrowersji, zarówno u pracodawców  i  w związkach zawodowych. Podczas ostatniego posiedzenia Rad6 Dialogu Społecznego minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz wysłuchiwała opinii partnerów społecznych w tej kwestii.

Zarówno NSZZ Solidarność jak i OPZZ nie godzą się na proponowane rozwiązania. „Na zmiany proponowane przez ministerstwo nie godzi się także Związek Rzemiosła Polskiego-czytamy w Rzeczpospolitej.- Tak skonstruowane przepisy to prezent dla wolnych zawodów, które nie ponoszą praktycznie żadnych kosztów i w ich przypadku przychód równa się dochodowi. Rzemieślnicy nie będą mogli korzystać z tych udogodnień, choć mają znacznie niższe dochody niż przedsiębiorcy wykonujący usługi – mówi gazecie Elżbieta Lutow, ekspert ZRP.

Pomysł, aby  system opierał się na przychodzie firm nie podoba się też Pracodawcom RP. Woleliby, aby konstrukcja opierała się na dochodach przedsiębiorców.

Więcej:

Rzeczpospolita

Mateusz Rzemek

18.05.2018 r