Rzeczpospolita: Kto mówi prawdę o samorządzie?

„Samorząd gospodarczy jest Polsce potrzebny. Tylko silna reprezentacja przedsiębiorców będzie w stanie chronić ich przed dominacją państwa. Ale w tym samorządzie powinno się znaleźć miejsce dla środowisk rzemieślniczych – pisze Michał Wójcik, dyrektor Naczelnej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach” – czytamy w gazecie Rzeczpospolita.

„Z dużym zainteresowaniem wczytuję się w „porywającą” medialną dyskusję pomiędzy prezesami wielkich polskich organizacji gospodarczych, którzy od kilku tygodni pozostają w sporze na temat powstania samorządu gospodarczego w naszym kraju. Inicjatorem jest Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, promotor projektu ustawy o samorządzie gospodarczym, która przewiduje powstanie tej formy zdecentralizowanej administracji jako wyraz potrzeby ochrony interesów polskich przedsiębiorców. Pan prezes swój punkt widzenia upowszechnił w artykule „Nie bójmy się samorządu gospodarczego” na łamach „Rz” z 21 listopada 2008 r. Drugą stronę sporu reprezentuje Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, która z kolei swoje stanowisko zamieściła w artykule „Bójmy się samorządu gospodarczego” na łamach tej samej gazety z 9 grudnia ub. roku. Już same tytuły pokazują, że coś nie tak z „reprezentacją” polskich przedsiębiorców, która podobno z powodzeniem reprezentuje ramię w ramię to środowisko w Komisji Trójstronnej, skoro jej gracze licytują się na temat samorządu. Pozwalam sobie dorzucić do tej dyskusji kamyczek ze strony środowiska rzemiosła polskiego”.

„Na wstępie chciałbym jednak uspokoić moich zacnych poprzedników. Nie będzie w tej kadencji parlamentu ustawy o samorządzie gospodarczym! Jestem gotów założyć się, stawiając na szali moje dobre imię. Nawet dzieci wiedzą, że nie ma „klimatu politycznego” do przeprowadzenia rzetelnej dyskusji na jakikolwiek ważny temat, nie mówiąc już o takim „zbytku” jak samorząd gospodarczy. Nawet jeśli projekt p. Goliszewskiego uzyska wymaganą liczbę podpisów obywateli i zostanie złożony jako inicjatywa obywatelska, spór nabierze rumieńców i włączy w dyskusję „autorytety” rodem z kanapowych klubików gospodarczych, które podpierając się poważnymi ekspertyzami, będą przekonywały, że samorząd gospodarczy jest czymś, co stłamsi inicjatywę polskich przedsiębiorców i rozdmucha administrację jako emanację darmozjadów utrzymywanych z pieniędzy polskiego przedsiębiorcy”.

Więcej: Rzeczpospolita

Michał Wójcik
19.01.2009