Rzeczpospolita: „Egzaminy bez podatku”

„Opłaty dla organizacji rzemiosła za sprawdzenie umiejętności zawodowych są wolne od daniny. Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację. W opinii Związku Rzemiosła Polskiego zapłata za egzamin jest regulowana ustawowo, więc powinna być traktowana jak opłata administracyjna, poza VAT” – czytamy dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

„Jeden z posłów zwrócił uwagę, że po nowelizacji ustawy o VAT pojawiły się wątpliwości, czy nadal egzaminy zawodowe przeprowadzane przez izby rzemieślnicze są wolne od podatku.”

Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił się do ministerstwa finansów z prośbą o wyjaśnienie sytuacji prawnej już w lutym tego roku. Jak pisaliśmy na portalu zrp.pl, zdaniem Związku opłata za egzamin powinna w ogóle nie podlegać przepisom o podatku VAT. LINK

„Taki pogląd wynika z przepisów UE” – pisze dalej „Rzeczpospolita”. „Problemem jest jednak rozbieżność przepisów krajowych z unijnymi. Resort wyjaśnił, że usługi kształcenia oraz przekwalifikowania zawodowego są wolne od podatku. Przeprowadzanie tych egzaminów jest zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust i pkt 293 ustawy o VAT.”

Więcej: rp.pl
21.07.2011
LINK