Rzeczpospolita: Czy fiskus straci na upadłościach

Dziś Komitet Stały Rady Ministrów podejmie decyzję o kształcie nowych przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Jedną z propozycji do uzgodnienia jest utrata przez fiskusa przywileju korzystania z pierwszeństwa przy spłacaniu długów z masy upadłościowej firmy – informuje dziennik.

Taka zmiana byłaby bardzo korzystna dla firm. Obecnie najpierw w całości spłaca się podatki, a dopiero jeśli wystarczy środków – inne należności. Przepis zatrzymałby „efekt domina”, w którym jedna upadająca firma, nie zdolna do zapłacenia podwykonawcy pociąga go za sobą w zadłużenie i często doprowadza do kolejnego na rynku bankructwa. Przywileje fiskusa pogłębiały problem, bo z masy upadłościowej nie starczało już na pokrycie chociaż części zobowiązań firmy wobec wierzycieli prywatnych.

Zniesienie przywileju fiskusa skłoni przede wszystkim wierzycieli publicznych do głosowania za układem, a zatem ułatwi restrukturyzację dłużników. Obecnie nie są oni zainteresowani takim postępowaniem, a jeśli nawet procedura zostanie uruchomiona, głosują przeciwko układowi.
– Upadłość likwidacyjna jest dla nich korzystniejsza ze względu na pierwszeństwo w zaspokojeniu z masy. Udana restrukturyzacja dłużnika sprawić może, że przedsiębiorca utrzyma się na rynku i zacznie zasilać fiskusa – wskazuje sędzia Cezary Zalewski, członek zespołu, który przygotowuje projekt ustawy.

Plany nowelizacji negatywnie ocenia Ministerstwo Finansów. Sprzeciw uzasadnia tym, że zniesienie uprzywilejowania spowoduje spadek spłaty należności publicznych w upadłości z 30 proc. do 10 proc.

Więcej:rp.pl
16.01.2013
Marek Domagalski

LINK