Rzeczpospolita: Cepelia w awangardzie

„Koronczarki, hafciarki, zabawkarze i inni przedstawiciele ginących rzemiosł przekazywali swoje umiejętności młodym projektantom. Warsztaty i wystawy zorganizowane w ramach imprezy Nowy Folk Design pokazały, że sztuka ludowa nie ma dziś nic wspólnego ze skansenem” – czytamy w Rzeczpospolitej.

 

„Co organizatorzy przygotowali dla poznaniaków w miniony weekend? Wystawy: Patricii Urquioli, Arena Design oraz mebli New Folk zaprojektowanych przez Annę Stępkowską dla Mebli Vox, wykład Li Edelkoort i warsztaty Nowy Folk Design oraz Targi Mebli i Home Decor, a w ich ramach „Domowe rewolucje” – bezpłatne warsztaty dla miłośników urządzania mieszkań”.

 

Targi to imprezy dla świata biznesu, wystawy dla koneserów designu, a warsztaty i wykłady ściągnęły studentów wyższych szkół plastycznych z całej Polski. Nie zapomniano też o mieszkańcach Poznania, którzy mogli za 5 złotych zwiedzić imprezy i poznać trendy w dekoracji wnętrz i meblach”.

 

„Już w czwartek wernisaż w Muzeum Narodowym zapoczątkował bogaty w design weekend. Wystawa „Purely Porcelain” to projekty porcelanowego serwisu Landscape dla Rosenthala stworzone przez gwiazdę współczesnego wzornictwa Patricię Urquiolę. Zastawy z białej porcelany są proste w formie i dekoracyjne w detalu. Płaszczyzny gładkie przeplatają się z koronkowymi. – Jej projekty przesycone są inspiracją płynącą z natury. Patricia Urquiola to osobowość światowego design”.

 

„Z Muzeum Narodowego poznaniacy podążali do centrum Poznania, gdzie w pofabrycznym, zabytkowym budynku zwanym Starą Drukarnią działa wielkopolskie centrum designu Pro Design. Tu na pierwszym piętrze odbywały się warsztaty Nowy Folk Design. – Zaprosiliśmy przedstawicieli wymierających rzemiosł, takich jak: zabawkarstwo, rzeźbiarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, wycinkarstwo i zdobnictwo, a wzięło w nich udział 30 projektantów, którzy pracowali w pięcioosobowych zespołach pod nadzorem jednego z rzemieślniczych mistrzów – opowiada Monika Tokarska-Nyga z Pro Design, współorganizatora imprezy”.

 

Więcej: http://www.rp.pl/artykul/317376.html

Rzeczpospolita
Dorota Słomczyńska