Rząd przyjął zmiany w prawie podatkowym

Rada Ministrów 18 marca przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, które przygotowało Ministerstwo Finansów. Projekt zmian, zawierający ponad 100 regulacji, konsultowano z licznymi partnerami społecznymi i organizacjami przedsiębiorców oraz uzgodniono z innymi resortami – informuje portal MF.

– Zmiany mają za zadanie przede wszystkim zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Nowelizacja jest z jednej strony reakcją na bieżące, pilne potrzeby podatników, a z drugiej strony pozwoli sprawniej zwalczać oszustwa podatkowe i reagować na patologiczne zachowania – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. – Docelowo konieczna jest jednak kompleksowa kodyfikacja ogólnego prawa podatkowego, co nastąpi w dłuższej perspektywie. Ułatwienie różnych procedur sprawi, że kontakt obywateli z urzędem skarbowym stanie się bardziej przyjazny. Planowane i zatwierdzone dzisiaj przez rząd uproszczenia zawierają rozwiązania takie jak wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych, informatyzację sprawdzania dokumentacji księgowej czy unowocześnienie doręczania pism urzędu – wyjaśnił  minister.

W praktyce oznacza to, że zamiast składać oddzielne dokumenty do akt każdej sprawy, można w formie elektronicznej, bez opłaty skarbowej, zgłosić do centralnego rejestru pełnomocnika, który będzie reprezentował podatnika we wszystkich sprawach podatkowych. Zamiast długich i uciążliwych kontroli księgowość podatkowa może być prowadzona elektronicznie, co pozwoli na szybszą analizę danych, skróci czas kontroli i ograniczy angażowanie podatnika. Nie będziemy już trzeba odbierać pism w miejscu zamieszkania. Wystarczy wskazanie adresu do korespondencji lub dokonanie obioru droga elektroniczną.

Więcej: LINK