Firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność mogą z powodzeniem wykorzystać rozwiązania flexicurity do budowania pozycji na rynku. Z taką myślą rozpoczęto szkolenie w Tarnowie 26 października 2011 roku, w którym uczestniczyli młodzi rzemieślnicy, stawiający pierwsze kroki w biznesie.
Uczestnicy poznali historię modelu flexicurity i jego zastosowania w różnych krajach Europy. Następnie omówiono najczęstsze problemy, które pojawiają się przy próbach wdrażaniu modelu flexicurity w naszym kraju. Brak chęci w korzystaniu z rozwiązań flexicurity – zwłaszcza elastycznego zatrudnienia – jest związana najczęściej ze stereotypami, którym hołdują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.
Przedsiębiorcy nie wiedza jak praktycznie podejść do elastycznego zatrudnienia, nie znają przepisów prawa i możliwości jakie ono daje np. w dofinansowaniu szkoleń i podnoszeniu kwalifikacji osób zatrudnionych. Pracownicy z kolei preferują konserwatywny model pracy. Większość deklaruje chęć zatrudnienia w jednej firmie przez całe życie, a zmiany postrzegają jako coś niepokojącego.
Projekt „Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce” ma poprzez kampanie promocyjne oraz spotkania informacyjne przełamać taki sposób myślenia między innymi wśród młodych przedsiębiorców. Nowe firmy mogą już w momencie rozpoczęcia działalności skorzystać z rozwiązań oferowanych przez flexicurity dla zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku.