Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 24/10/2018

O wzajemnej współpracy firm rodzinnych

Według raportu firmy Deloitte, która przebadała prawie 600 firm rodzinnych w 52 krajach, małe przedsiębiorstwa rodzinne coraz chętniej wyciągają rękę do podobnych sobie firm. Zachętą do współpracy są nowe perspektywy rozwoju, a także usprawnienie procesów w firmie.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat łączenie przedsiębiorstw wybrało 46 proc. firm rodzinnych na świecie. Największy odsetek to firmy przejęte, ale przedsiębiorcy chętnie wybierają także sojusze strategiczne oraz spółki joint-venture. Otwartość małych firm na współpracę związana jest ze zmianami na rynku, gdzie tradycyjne wartości i zaufanie, jakim przedsiębiorcy mogą pochwalić się w kontaktach z klientami i kontrahentami, to jednak za mało, żeby swobodnie rozwijać się w biznesie. Przedsiębiorcy w Europie Środkowej, którzy sukces okupili ciężką pracą i dużym ryzykiem są mniej skorzy do współpracy, niż przedsiębiorcy z innych części świata, którym pierwsze kroki w biznesie nie przychodziły tak trudno. Najbardziej kuszącym efektem współpracy jest usprawnienie procesów w firmie, rzadziej - dostęp do innowacji, pozyskanie nowych pracowników-specjalistów lub rozwój finansowy firmy.

Źródło: Rzeczpospolita

Zdjęcie: Pixabay

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018