31 maja 2011 roku Rada Ministrów przyjęła „Program 6-miesieczny polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku”. Główny cel, jaki będzie przyświecał, zdaniem premiera Donalda Tuska, polskiej Prezydencji w Radzie UE to „wprowadzenie Unii Europejskiej na tory szybkiego wzrostu gospodarczego i wzmocnienie siły politycznej wspólnoty”.
Aby realizacja tego celu stała się realna, należy się skupić zdaniem premiera na trzech głównych priorytetach: „Integracji europejskiej, jako źródle wzrostu”, „Bezpiecznej Europie” i „Europie korzystającej na otwartości”. Wśród priorytetów polskiej Prezydencji znalazły się również MŚP.
Z punktu widzenia przedsiębiorców, najważniejsze zadania, jakich podejmie się polska Prezydencja znajdą się w pierwszym priorytecie, czyli „Integracja europejska, jako źródło wzrostu”. W ramach tego punktu realizowane będą tak ważne kwestie jak negocjacja nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020, reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), czy w końcu wzmacnianie jednolitego rynku europejskiego. W ramach tego ostatniego, polska Prezydencja będzie podejmować działania, m.in. na rzecz rozwoju usług elektronicznych. Zdaniem Rządu RP oznacza to zniesienie barier uniemożliwiających przeprowadzanie transakcji transgranicznych on-line.
Przedsiębiorstwa sektora MŚP również znajdą coś dla siebie, szczególnie w kwestii ułatwienia dostępu do kapitału. Polska Prezydencja będzie wspierać inicjatywy Komisji Europejskiej w zakresie ułatwiania dostępu do rynków kapitałowych oraz funduszy wysokiego ryzyka, a także wsparcia MŚP na rynkach krajów trzecich. Prezydencja będzie także dążyć do finalizacji prac nad stworzeniem systemu patentowego, a także realizacji pakietu zmian w unijnych dyrektywach rynkowych „Single Market Act” i wdrożenia programu „Small Business Act”.
Kolejny priorytet, „Bezpieczna Europa” przejawiać się będzie w trzech głównych aspektach: bezpieczeństwa żywnościowego, ściśle powiązanego z reformą WPR, bezpieczeństwa energetycznego i związanego z tym tworzenia wspólnej zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej i bezpieczeństwa granic.
Ostatni z trzech głównych priorytetów, czyli „Europa korzystająca na otwartości” ma na celu wzmocnienie politycznej pozycji UE na arenie międzynarodowej. Z jednej strony priorytet ten wiąże się z ideą rozszerzenia Unii o nowe państwa członkowskie (negocjacje z Chorwacją, Turcją, Islandią i Serbią), a z drugiej strony, z rozwojem partnerskiej współpracy i promocją demokracji wśród południowych i wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej.
Źródło: LINK