Puls Biznesu: Rządowa bitwa o obniżkę VAT

Jak informuje „Puls Biznesu” chęć utrzymania przez rząd do 2017 roku podniesionych stawek podatku VAT może być niekonstytucyjne. Ustawodawcy zaznaczyli bowiem, że stawki wrócą do poprzedniej wartości z początkiem 2014 roku.

Zdaniem ekspertów utrzymanie 23% stawki VAT może być niezgodne z art. 2 Konstytucji RP, czyli zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu i powołuje się na konieczność utrzymania równowagi budżetowej, która również stanowi element ustawy zasadniczej. Maciej Grabowski, wiceminister finansów zaznacza, że w tym kontekście dopuszczalne jest przedłużanie wprowadzonych na okres przejściowy rozwiązań niekorzystnych dla obywateli lub ingerujących w dobra konstytucyjnie chronione jak np. prawo własności.

Wątpliwości co do działań rządu mogą skończyć się ostrym sporem w rządzie o wartości zawarte w konstytucji. Eksperci twierdzą, że ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy przepisy faktycznie będą nie konstytucyjne. Z pewnością jednak niespełnione obietnice rządu wywołają poruszenie.

Więcej: gazetaprawna.pl
24.09.2013
Jarosław Królak
LINK