Puls Biznesu: Ożywienie gospodarcze puka do drzwi.

Płyną dalsze pozytywne informacje na temat wzrostu gospodarczego w Polsce, a także u naszych sąsiadów. Niemiecka gospodarka wychodzi z kryzysu, co poprawia także dane handlowe polskiego eksportu – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Z danych Eurostatu wynika, że poprawia się sytuacja naszego przemysłu. Ujemne wskaźniki wzrostu  (-0,4 proc) w czerwcu zmieniły się na plus i obecnie wynoszą 5,3 proc. To jedno z największych przyspieszeń w Europie.

Ważnym czynnikiem podnoszącym polskie statystyki jest przyspieszenie gospodarki niemieckiej. Indeks ZEW (obrazujący nastroje wśród analityków odpowiedzialnych za prognozy dla Niemiec) wzrósł w lipcu z 36,3 do 42 pkt, czyli wrócił do poziomów sprzed pół roku. Zwiększa się także popyt za naszą zachodnią granicą, a największe gospodarki strefy euro powoli wychodzą z recesji. Polacy co raz lepiej radzą sobie z eksportem na rynka wschodzących. Również eksport do Rosji wzrósł przez rok o 12,8 proc., a na Ukrainę o 10,9 proc.

Analitycy zaznaczają jednak, że odbicie się od dna będzie szło mozolnie. Nie należy liczyć na gwałtowne wzrosty jak w latacz 2007-08, czy 2010-11. Ich zdaniem PKB będzie się zwiększało, ale po dojściu do 2-3 proc. zatrzyma się i na dalsza poprawę sytuacji będziemy musieli długo czekać.

Więcej: pb.pl
14.08.2013
Jacek Kowalczyk
LINK