Puls Biznesu: Biznesowa Polska B dostanie pomoc

Związek Rzemiosła Polskiego zapoczątkował program „Samorządowa Polska”, który właśnie zaczął działać – informuje „Puls Biznesu”. Będzie to wsparcie dla mikro i małych firm, które nareszcie będą miały szanse na otrzymanie finansowania bankowego.

Ten sektor przedsiębiorstw od dawna dostrzega problem w znalezieniu źródeł finansowania., Często, pomimo dobrej historii finansowej firmy przedsiębiorcy narzekają, że nie mają możliwości zaciągnięcia pożyczki. – Są zostawieni sami sobie, wykluczeni z rynku finansowego. Jeśli chcą się rozwijać, muszą ciułać pieniądze lub robić zrzutkę w rodzinie — mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).

System „Samorządowa Polska” to złożona struktura, która wymaga współpracy przedsiębiorców i gmin, które wchodząc do programu zakładają tzw. Lokalne Fundusze Pożyczkowe. Obecnie utworzyło je 15 gmin, a kolejne 80 podpisało wstępne porozumienia.
Pożyczki udzielane przez „Samorządową Polskę” mają nie przekraczać 100 tys. zł, a w praktyce średnio nie powinny przekraczać 20 tys. Przy tak niewielkich kwotach szkodowość powinna być równie niewielka. System ma być non profit – odsetki od pożyczek mają iść wyłącznie na pokrycie kosztów administracyjnych i na nowe pożyczki. Jedynymi komercyjnymi podmiotami w tej machinie mają być jej operatorzy, głównie banki spółdzielcze.

Pomysł, nad którego urzeczywistnieniem prezes Jerzy Bartnik pracuje już od sześciu lat zyskał wielu zwolenników i olbrzymie zaplecze eksperckie, a wśród nich: Jerzy Buzek i Aleksander Kwaśniewski Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, Mirosław Gronicki, były minister finansów, Zbigniew Niemczycki, przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków, Andrzej Arendarski, prezes KIG, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, czy Elżbieta Suchocka-Roguska, doradca prezesa NBP i była wiceminister finansów. Szefem rady nadzorczej KFP jest Michał Boni, niedawny minister administracji i cyfryzacji, a różne stanowiska zajmują dawni prominentni politycy, m.in. Krzysztof Janik czy Jacek Piechota. Wniosek o dotację w imieniu Unii Gospodarczej przygotował natomiast Mirosław Marek, były prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Cieszę się, że udało nam się zbudować tak szeroką koalicję kompetentnych i poważanych osób w polskiej gospodarce – mówi Jerzy Bartnik.

Więcej: pb.pl
Jacek kowalczyk
25.03.2015
LINK