Puls Biznesu: Bądźcie czujni, kryzys się kończy

„Tnijcie koszty z umiarem. Jeśli przesadzicie, nie będziecie w stanie ruszyć z miejsca, kiedy kryzys minie – radzi prof. Burkhard Schwenker, prezes na świat firmy doradczej Roland Berger” – czytamy w Pulsie Biznesu.

„- Gospodarka USA zbliża się do ożywienia – widać to w danych z rynku pracy. Chiny mają coraz lepsze perspektywy, rząd wyraźnie podniósł ostatnio prognozy. Rosja korzysta na wzroście cen  ropy, baryłka już jest o 30 dolarów droższa od założeń budżetowych. Można mieć nadzieję, że te części świata niedługo znowu zaczną inwestować. Dla Europy to byłaby wielka szansa – podkreśla prezes Rolanda Bergera.”

„Szef Rolanda Bergera ostrzega jednak – Z naszych doświadczeń w Polsce wynika, że wiele firm wybiera strategię „poczekamy, zobaczymy”. To nieostrożne zachowanie, nawet jeśli polska gospodarka radzi sobie tak dobrze. Po okresie kryzysu zawsze przychodzi ożywienie. Kto lepiej się do niego przygotuje, ten będzie w stanie pokonać konkurencję i wygra – przekonuje prof. Burkhard Schwenker.”

„Jego zdaniem, prawdziwą sztuką jest znalezienie właściwej równowagi między zarządzaniem kosztami a utrzymaniem firmy w stanie niezagrażającym jej istnieniu.”

„- Słowo sztuka jest tu jak najbardziej na miejscu. Jeśli firma zetnie koszty zbyt mocno, traci zdolność do ponownego wzrostu, kiedy koniunktura wraca. Ten balans to klucz do udanej restrukturyzacji – twierdzi prezes Rolanda Bergera.”

Więcej: pb.pl

Jacek Kowalczyk

21.09.2009


LINK