Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 02/01/2008

Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy: Z czeladnika na mistrza

 

W grudniowym numerze „Przeglądu Przemysłowego i Gospodarczego ukazał się obszerny wywiad z Prezesem Związku Rzemiosła Polskiego Jerzym Bartnikiem.
O zawodzie rzemieślnika z Jerzym Bartnikiem rozmawiał Jan Jacek Olszewski.

- Panie prezesie, czy łatwość, z jaką można w Polsce uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej nie obniża rangi rzemieślniczych zawodów, w wielu branżach wymagających przecież, oprócz kwalifikacji formalnych, wieloletniej praktyki?

- Problem tkwi nie w rejestracji, gdyż ta powinna być szybka i prosta, lecz w kwalifikacjach. Każdy, kto je ma, powinien, tak jak to się dzieje w krajach Wspólnoty, mieć możliwość prowadzenia działalności na własny rachunek. Wśród zawodów rzemieślniczych jest jednak znaczna grupa wymagających specjalistycznej wiedzy i wieloletniej praktyki.

- Co dziś najbardziej doskwiera polskiemu rzemieślnikowi?

- Lista uciążliwości jest bardzo długa. Oprócz biurokratycznej mitręgi, niewątpliwie nadmierny fiskalizm i kłopot z pozyskiwaniem pieniędzy. W Polsce banki niezbyt kochają małych i średniaków, ale dla pocieszenia dodam, że z pozyskiwaniem kredytów mają również kłopot rzemieślnicy z bogatszych od Polski krajów. U nas dodatkowo pokutuje w świadomości ludzi niezbyt życzliwe określenie – „prywaciarz”. Tymczasem warstwa średnia w każdym silnym państwie stanowi o jego obliczu i sile. (...)

Więcej: Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy
Grudzień 2007

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018