Przedsiębiorcy chcą samorządu gospodarczego

Podczas II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach powrócił temat powszechnego samorządu gospodarczego. Pięć organizacji pracodawców, w tym Związek Rzemiosła Polskiego które opracowały projekt ustawy o samorządzie gospodarczym, zaapelowały do Sejmu RP o uchwalenie ustawy.

Zdaniem organizacji pracodawców samorząd gospodarczy jako element państwa obywatelskiego i dialogu aspołecznego powinien doradzać rządowi w podejmowaniu konkretnych działań w segmentach wymagających natychmiastowej naprawy.

Projekt ustawy oficjalnie został zaprezentowany w marcu 2010 roku, a w kwietniu został przekazany marszałkowi Sejmu RP i przewodniczącemu sejmowej Komisji Gospodarki. I mimo zapewnień przewodniczącego komisji o przeprowadzeniu konsultacji projektu z klubami parlamentarnymi nic w temacie się nie dzieje.

Samorząd gospodarczy nie będzie organizacją obligatoryjną. Przynależność zależeć będzie od woli przedsiębiorców. Nie będzie też obowiązkowych składek. Samorząd będzie działał na wzór samorządu terytorialnego. Jako instytucja publiczna ma być zasilany z budżetu państwa.

Organizacje pracodawców mają nadzieję, że Polska jako członek Unii Europejskiej dołączy w miarę szybko do beneficjentów funkcjonowania samorządu gospodarczego.