Projekt „WKDS – spójność dialogu” – sesja konsultacyjna w Łodzi

Spotkanie (12 – 13 marca) rozpoczęło się od przekazania informacji dotyczących projektu, jego celów i spodziewanych końcowych efektów. W programie dwudniowej sesji, w której wzięło udział 30 osób, znalazły się wystąpienia koordynatora projektu, eksperta regionalnego, prof. SGH Juliusza Gardawskiego, eksperta ds. polityki społecznej Agnieszki Lewińskiej, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Wiceprzewodniczącego Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, Jerzego Bartnika.

Prelegent Juliusz Gardawski omówił zagadnienia związane z dialogiem społecznym i jego uczestnikami na poziomie centralnym i regionalnym, przybliżył rys historyczny przebiegu konsultacji społecznych w Polsce. Przedstawił serię wniosków wynikających z debat nad funkcjonowaniem dialogu regionalnego, w tym Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. Zwrócił również uwagę na fakt, że kontekstem obecnego kryzysu dialogu społecznego było przekonanie związków zawodowych, a do pewnego stopnia także organizacji pracodawców, że strona rządowa pozoruje dialog społeczny. Stąd ponawiane od wielu lat postulaty związków zawodowych i organizacji pracodawców, aby Komisja Trójstronna miała większy wpływ na politykę społeczno-gospodarczą rządu.
 
Agnieszka Lewińska natomiast wskazała na uwarunkowania gospodarcze i społeczne konieczne do prowadzenia skutecznego dialogu. Dialog społeczny powinien być instrumentem godzenia celów gospodarczych z celami społecznymi. Podkreśliła, że od kilku lat obserwujemy zarówno w Polsce jak i w regionach kryzys dialogu społecznego. Dlaczego? Ponieważ mamy do czynienia z narzucaniem rozwiązań a nie z wypracowaniem kompromisu, a brak uczciwej wymiany informacji oraz konfrontacji prowadzi często do impasu w rozmowach i negatywnie wpływa na strony dialogu. Organizacje pracowników i pracodawców uczestniczące w dialogu muszą być w pełni niezależne. Relacje między partnerami powinna charakteryzować względna równowaga – nie może dochodzić do sytuacji, kiedy jedna ze stron dominuje nad drugą.

Uczestnicy sesji konsultacyjnej mogli zapoznać się z procesem przeprowadzania rozmów trójstronnych, ich celami i standardami oraz ramami prawnymi. Przedstawiono także dane dotyczące efektywności konsultacji społecznych i konieczne zmiany w podejściu do dialogu regionalnego, które uczynią go bardziej efektywnym.
 
Ekspert regionalny przybliżył zadaniami, jakie znalazły się w zakresie prac WKDS w województwie łódzkim.

W drugim dniu konferencji podjęto wątek dotyczący problemów w funkcjonowaniu społeczno-gospodarczym przedsiębiorstw z sektora MŚP, które mogłyby się stać przedmiotem prac WKDS, a także KT. Omówiono rolę związków zawodowych, organizacji pracodawców i ich członków w dialogu społecznym na poziomie regionalnym oraz zastanawiano się jak wzmocnić skuteczność  organizacji członkowskich ZRP w  konsultacjach na szczeblu lokalmy.
 
Uczestnicy spotkania, zgodnie z ideą projektu, przygotowali propozycje do dokumentu  „Deklaracji  o pracy WKDS”, którego celem jest poprawa funkcjonowania WKDS-ów w 16 województwach.