Portal twoja-firma.pl: Biznes chce mówić jednym, zgodnym głosem

„Przedsiębiorcy od dawna narzekają na problemy, które utrudniają im prowadzenie działalność gospodarczej w Polsce. W związku z tym chcą powołać jedną organizację, która będzie mówić głosem wszystkich biznesmenów. Założyciele tłumaczą, że to jedyny sposób, aby firmy wreszcie zostały wysłuchane” – czytamy na portalu twoja-firma.pl.

„– Powszechny samorząd gospodarczy jest potrzebny co najmniej od 20 lat – przekonuje Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego. – Popełniamy za dużo błędów legislacyjnych, za wiele wprowadziliśmy barier przeszkadzających przedsiębiorczości, by kwestionować potrzebę powołania takiego samorządu – dodaje. To właśnie on i szefowie czterech innych organizacji: Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, Polskiej Rady Biznesu, przedstawią dzisiaj odpowiedni projekt ustawy i przekażą go posłom”
 

„Bartnik uważa, że rynek organizacji zrzeszających przedsiębiorców jest dość rozdrobniony (w Polsce zarejestrowanych jest około 300 takich stowarzyszeń, organizacji pracodawców, izb przemysłowo-handlowych), a biznes powinien mieć jedno ogólne przedstawicielstwo, które będzie partnerem dla władzy. Ponieważ ma być instytucją publiczną, powinien być utrzymywany z pieniędzy publicznych, a dokładniej z odpisu 0,2 proc. VAT. Według inicjatorów będzie to ok. 200 mln zł rocznie. Samorząd miałby struktury regionalne i ogólnokrajową.”

Więcej: twoja-firma.pl
08.03.2010
LINK