Związek Rzemiosła Polskiego informuje, że Komisja Europejska zaktualizowała Tymczasowe Kryzysowe Ramy Środków Pomocy Państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji wojskowej Rosji wobec Ukrainy (TCF).
Najistotniejszymi kwestiami dla MŚP zawartymi w komunikacie KE są:
- Czas obowiązywania TCF został przedłużony do 31 grudnia 2023 r.
- Całkowita pomoc w danym momencie została ograniczona do 2 mln EUR na przedsiębiorstwo. Pomoc może zostać przyznana w formie dotacji bezpośrednich, korzyści podatkowych i płatniczych jak i również w innych formach podanych w komunikacie, pod warunkiem że łączna wartość nominalna takich środków nie przekroczy całkowitego pułapu 2 mln EUR na przedsiębiorstwo. Wszystkie podane kwoty muszą być kwotami brutto, to znaczy przed odliczeniem podatku lub innych opłat.
- Środki przyznane na mocy niniejszego komunikatu w formie zaliczek zwrotnych, gwarancji, pożyczek lub innych instrumentów zwrotnych mogą zostać przekształcone w inne formy pomocy, takie jak dotacje, pod warunkiem, że przekształcenie to nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2024 r. Pozwala to na przeniesienie wsparcia płynności na wsparcie wypłacalności.
- Nie ma natomiast zmian w zasadach dotyczących gwarancji kredytowych (rozdział 2.2) i kredytów preferencyjnych (2.3) obok tego, że dopuszcza się wyższe wielkości – do 2 mln ekwiwalentów dotacji brutto. Pożyczka nie może jednak wyjść poza 15% rocznego obrotu (średnia z ostatnich 3 lat) i 50% kosztów energii z ostatnich 12 miesięcy. Gwarancje są ograniczone do 90% pożyczki bazowej.
- Obliczenie kosztów kwalifikowalnych i maksymalnej kwoty pomocy na pokrycie dodatkowych kosztów spowodowanych wyjątkowo poważnym wzrostem cen gazu ziemnego i energii elektrycznej jest nieco złożone (2.4): Kosztem kwalifikowanym jest zużyta ilość gazu i energii elektrycznej pomnożona przez różnicę ceny obecnej i ceny z 2021 r. oraz pomnożona przez 1,5. Z tych kosztów kwalifikowanych 50% może być dotowane do maksymalnej kwoty 4 mln EUR.
- Ponadto istnieją szczegółowe przepisy dotyczące pomocy na wprowadzenie energii odnawialnej, magazynowania i ciepła odnawialnego, istotne dla REPowerEU (2.5), na dekarbonizację przemysłowych procesów produkcyjnych poprzez elektryfikację i/lub wykorzystanie wodoru pochodzącego ze źródeł odnawialnych i energii elektrycznej spełniającego określone warunki oraz na środki efektywności energetycznej (2.6) oraz na dodatkowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (2.7).
Pełny komunikat w języku angielskim znajduje się w linku poniżej: