W piątek 5 października w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się „Pomorska Gala Rzemiosła”. Wydarzenie było połączone z jubileuszem 10-lecia Zespołu Szkół pod nazwą Pomorskie Szkoły Rzemiosł, które prowadzi Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP.
Podczas Gali wręczono także odznaczenia Związku Rzemiosła Polskiego oraz Izby Rzemieślniczej. Nagrody trafiły do zasłużonych rzemieślników i pracowników Szkoły za zaangażowanie na rzecz środowiska i promowanie szkolnictwa zawodowego.
Odznaczenia Związku Rzemiosła Polskiego wręczał Prezes Związku Rzemiosła Polskiego – Jan Gogolewski oraz Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP – Wiesław Szajda.
Szablę im. Kilińskiego, czyli najwyższe odznaczenie rzemieślnicze nadawane przez Związek Rzemiosła Polskiego, otrzymał:
Ryszard Majchrowski – zasłużony, wieloletni członek Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku, właściciel jednej z najstarszych gdańskich piekarni na ul. Dolna Brama 12, promujący naturalne i zdrowe wyroby piekarnicze, wyrabiane według tradycyjnej receptury i wypiekane w ostatnim gdańskim piecu piekarskim opalanym węglem. Mistrz szkolący i członek komisji egzaminacyjnej.
Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego otrzymali:
Ryszard Stachura – Członek Sopockiego Cechu Rzemiosł Różnych, właściciel firmy SKRAW–MET, którą prowadzi od niemal 50 lat, długo zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska rzemieślniczego, gdzie cieszy się niezmiennie wielkim szacunkiem i sympatią.
Agnieszka i Wacław Sitko – nierozerwalnie związani z historią Trójmiasta oraz przedwojennym rzemiosłem. Pomimo dostojnego wieku, oboje są wciąż aktywni zawodowo, a ich Pracownia rymarsko-kaletnicza przy ul. Lawendowej w Gdańsku kontynuuje rodzinne tradycje. W zawodzie pracują już ponad 70 lat, na przestrzeni których dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami oraz zarażając pasją kolejne pokolenia rzemieślników.
Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego otrzymał:
Marian Fornal – od ponad 30 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właściciel zakładu Mechanika Pojazdowa, mistrz szkolący, aktywny społecznik i ceniony rzemieślnik.
Honorową Odznakę Związku Rzemiosła Polskiego otrzymali:
Katarzyna Schenk – Członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właścicielka salonu fryzjerskiego „KASIA”, nauczyciel i wychowawca młodzieży, organizator Konkursu Fryzjerskiego w Gdyni oraz aktywny członek Wojewódzkiej Komisji Branżowej.
Eugeniusz Piekarek -od ponad 30 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właściciel firmy „ELEKTROMAJSTER”, mistrz szkolący w zawodzie elektromechanik, członek komisji egzaminacyjnej, zaangażowany w działalność społeczną na rzecz rzemiosła.
Odznaczenia Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP „Rzemiosło – za zasługi” wręczali Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP Wiesław Szajda oraz Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Grzegorz Pellowski.
Złotą odznakę Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło – za zasługi” otrzymali:
Małgorzata Gładkowska – od 15 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, mistrz szkolący w zawodzie fryzjer, z wielkimi sukcesami przygotowuje uczniów do Konkursów, aktywnie działająca na rzecz cechu i środowiska branżowego.
Danuta Barnik – nauczyciel fizyki, wieloletnia wicedyrektor szkoły ds. kształcenia zawodowego w Pomorskich Szkołach Rzemiosł, zaangażowana w rozwój i promocję szkolnictwa zawodowego oraz rzemiosła.
Marek Nowicki – starszy wizytator, Koordynator Wojewódzki ds. szkolnictwa zawodowego i ustawicznego Kuratorium Oświaty w Gdańsku, zaangażowany w rozwój szkolnictwa zawodowego i wsparcie dla dualnego systemu kształcenia.
Roman Malz – od ponad 20 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właściciel firmy „Blacharstwo Pojazdowe”, mistrz szkolący w zawodzie blacharz i oddany społecznik.
Srebrną odznakę Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło – za zasługi” otrzymali pracownicy Pomorskich Szkół Rzemiosł, za wielkie zaangażowanie w życie szkoły oraz promowanie szkolnictwa zawodowego i rzemiosła:
Joanna Kostrzębska – nauczyciel chemii, od 7 lat wicedyrektor szkoły ds. kształcenia ogólnego.
Anna Lehmann – nauczyciel języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych poligraficzno- graficznych
Marta Darżynkiewicz – nauczyciel przedmiotów zawodowych poligraficzno- graficznych
Anna Wołoszczakiewicz – nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz, opiekun Samorządu Uczniowskiego
Marek Sobczak – specjalista ds. techniczno – gospodarczych
Dyplom za wielkie zaangażowanie i wieloletnią działalność społeczną na rzecz pomorskiego rzemiosła otrzymał Bogdan Klauza, który przez lata pełnił funkcję Starszego Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pucku oraz był członkiem Zarządu, a następnie Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP. Pomysłodawca i kawaler najwyższego odznaczenia rzemieślniczego – Szabli im. Jana Kilińskiego. Mimo przejścia na emeryturę wciąż zaangażowany w życie Cechu i puckiego rzemiosła.
fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl