W sobotnim (24 listopada) Programie I Polskiego Radia o kształceniu zawodowym, dyrektor generalny Związku Rzemiosła Polskiego Maciej Prószyński podkreślił rolę rzemiosła w przygotowaniu praktycznym przyszłych fachowców dla rynku pracy.
Do niedawna młodzi ludzie woleli kończyć szkoły wyższe, które w powszechnej opinii gwarantowały lepszy start w życie. Dopiero po 20 latach transformacji zorientowano się, że oprócz, specjalistów od marketingu i zarządzania, humanistów potrzebni są również elektrycy, fryzjerzy czy piekarze. Powiększające się bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych powoduje, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na kształcenie na poziomie średnim i zawodowym, dające konkretny fach.
Czy rzeczywiście szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans? Jakie są najbardziej pożądane i przyszłościowe zawody? Jakie jest faktyczne zapotrzebowanie rynku pracy w Polsce? Czy reforma oświaty zawodowej idzie w dobrym kierunku? Jak układa się współpraca szkół z pracodawcami? Na te pytania starali się odpowiedzieć goście audycji Artura Wolskiego: Agnieszka Luck z Fundacji „Fundusz Współpracy” oraz Maciej Prószyński dyrektor generalny Związku Rzemiosła Polskiego.
Renesans szkolnictwa zawodowego: LINK