1 lipca 2011 roku Polska przejęła od Węgier półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Związek Rzemiosła Polskiego wyraża zadowolenie, że wśród priorytetów Polskiej Prezydencji, znalazło się również miejsca dla promocji interesów sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Pomimo, że po przyjęciu Traktatu z Lizbony, przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej nie ma już takiego znaczenia politycznego jak przed Traktatem, to w dalszym ciągu jest to dla naszego kraju ogromne wyróżnienie i możliwość promocji naszych interesów, tak w Unii Europejskiej, jak i na szerszym forum międzynarodowym.
ZRP ma nadzieję, że postanowienia zawarte w rządowym „6-miesiecznym programie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.” nie pozostaną tylko na papierze i Polska Prezydencja podejmie się próby rozwiązania tak ważnych dla przedsiębiorców kwestii, jak dostęp MŚP do finansowania, czy implementacja programu „Small Business Act” i pakietu zmian w unijnych dyrektywach rynkowych „Single Market Act”. Z okazji przejęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie UE, Europejska Unia Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME), której ZRP jest członkiem, opublikowała stanowisko, w którym przedstawiła jej zdaniem, najważniejsze dla rzemiosła i MŚP priorytety na czas Polskiego przewodnictwa w UE.
W swoim stanowisku, UEAPME kładzie nacisk m.in. na takie kwestie jak przestrzeganie w procesie tworzenia prawa, zasady „Najpierw myśl na małą skalę” (ang. „Think small first”), dostęp MŚP do finansowania innowacji, potrzebę pełnej implementacji dyrektywy w sprawie opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, czy wspierania MŚP w dostosowywaniu do zmian klimatycznych. Związek Rzemiosła Polskiego identyfikuje się z priorytetami UEAPME i liczy, że będą one dobrym uzupełnieniem dla propozycji Polskiej Prezydencji wobec sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Stanowisko UEAPME – priorytety rzemiosła i MŚP wobec Polskiej Prezydencji: LINK
Rządowy „6-miesieczny program polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.”: LINK