Firmy, które planują skorzystać z outsourcingu pracowniczego powinny zwrócić uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów. Ważne jest to, albowiem w wielu przypadkach na podstawie tych umów, nie dochodzi do faktycznego przejęcia pracowników, a jedynie do obsługi kadrowo-płacowej polegającej na wypłacie pracownikom wynagrodzenia przez firmy oferujące usługi tzw. „outsourcingu pracowniczego” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Bez zmian dla zatrudnionych pracowników pozostaje miejsce świadczonej pracy, zakład pracy oraz podległość służbowa. Oznacza to, że płatnikiem składek pozostaje dotychczasowy pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi. Ponosi on zatem odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu składek, które będą dochodzone od niego przez ZUS wraz z odsetkami za zwłokę.
W przypadku ustalenia, że płatnikiem składek za zatrudnionych pracowników pozostaje dotychczasowy pracodawca, ZUS – po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym lub kontroli wykonywania przez płatników składek obowiązków z zakresu ubezpieczenia społecznego – wydaje decyzję ustalającą płatnika składek. Decyzja będzie wydana na podmiot, który dokonał zgłoszenia „przejętych” pracowników do ubezpieczeń społecznych oraz płatnikowi składek (dotychczasowemu pracodawcy).
Więcej: LINK