Otwarcie Amberif 2011

Znawcy i miłośnicy jubilerstwa i bursztynnictwa wzięli udział w uroczystym otwarciu Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2011.

– AMBERIF wyrósł na największe targi jubilerskie w naszej części Europy i nie ma sobie równych w promowaniu bursztynu na świecie – mówił podczas uroczystości otwarcia targów Andrzej Kasprzak, prezes zarządu Międzynarodowych Tragów Gdańskich.
 
Na targach można obejrzeć liczne kolekcje jubilerskie i złotnicze. Jak co roku króluje biżuteria z bursztynu bałtyckiego, biżuteria srebrna i złota zdobiona bursztynem oraz przedmioty dekoracyjne i użytkowe z bursztynu. Imprezie towarzyszą wystawy prac konkursowych, prac studentów wyższych uczelni artystycznych i wieczorne wernisaże organizowane przez Muzeum Bursztynu i trójmiejskie galerie.

W czwartek można wziąć udział w cyklu seminariów dedykowanych tematom ważnym dla znawców jubilerstwa i bursztynnictwa – „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce”. Jest to sesja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Toruniu. W sali Polskiej Filharmonii na Ołowiance o godz. 20, odbędzie się Gala Bursztynu i Mody, która promuje biżuterię w towarzystwie pięknych strojów.

W piątek o godzinie 15 rozstrzygnięty zostanie konkurs „Bursztynowe rzemiosło”, organizowany przez Komisje Branżową Złotniczo-Jubilerską Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. Jego celem jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych oraz zachęcenie do doskonalenia zawodowego.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: juniorzy (osoby uczące się lub rozpoczynające naukę w zawodzie do 22 lat) oraz seniorzy (złotnicy i bursztynnicy posiadające dyplom mistrzowski lub świadectwo czeladnika). Zmagania konkursowe odbędą się w trzech kategoriach: „Bursztynowe fantazje”, „Bursztynowe emocje 2012”-przedmiot użytkowy oraz „Słowiańskie skarby” – biżuteria. Patronat nad konkursem objął tradycyjnie Związek Rzemiosła Polskiego.

Targi potrwają do 12 marca.