Opinia ZRP w sprawie komunikatu COM(2015)85

Zapraszamy do zapoznania się z opinią Związku Rzemiosła Polskiego do komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, EBC i Eurogrupy – Europejski semestr 2015: ocena wyzwań związanych ze wzrostem gospodarczym, zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania oraz wyników szczegółowych ocen sytuacji przeprowadzonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1176/2011; COM(2015) 085.

W Komunikacie COM(2015)85 stwierdza się już na wstępie, że po raz pierwszy od 2007 r. przewiduje się, że nastąpi ponowny wzrost gospodarek wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej w 2015 r. Spodziewane jest umiarkowane ożywienie gospodarcze w UE i w strefie euro, a następnie nieco szybszy wzrost w 2016 r.

Jednak, bardziej szczegółowa analiza zawarta w dalszej treści Komunikatu pokazuje, że nadal mamy do czynienia z poważnymi zagrożeniami dla państw członkowskich UE, takimi jak stagnacja, zbyt niski wzrost gospodarczy czy skutki deflacji. Zagrożenia to dotyczą także Polski, gdyż nadal nie radzimy sobie z problemem bezrobocia, w tym wśród ludzi młodych, a poziom inwestowania jest relatywnie niski. Towarzyszą temu pogarszająca się sytuacja demograficzna, emigracja zarobkowa i tzw. drenaż mózgów oraz skutki deindustrializacji.

ZRP oczekuje, podobnie jak inne krajowe organizacje członkowskie UEAPME – Europejskiej Unii Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, europejskiego partnera społecznego, że w ramach uruchamianego właśnie nowego otwarcia dla dialogu społecznego i Semestru europejskiego, właściwą rangę uzyskają także zasady SBA – Small Business Act for Europe. Przeprowadzane w ramach Semestru oceny, a przede wszystkim wydawane na ich podstawie zalecenia dla państw członkowskich, powinny akcentować zasady SBA, co niestety w tej chwili się nie dzieje. Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich pracownicy mają kluczowe, choć w praktyce często niedoceniane, znaczenie dla gospodarki europejskiej oraz budowania stabilności społecznej. Dlatego, potrzebne jest również nowe otwarcie dla SBA, aby mógł stać się faktycznym miernikiem efektywnej polityki na rzecz MŚP, wykorzystywanym również w cyklu koordynacji europejskiej polityki gospodarczej.

Więcej: LINK