Onet.pl: Rząd deklaruje pomoc przedsiębiorcom

„Przedsiębiorca nie może być osobą z definicji podejrzaną – mówił w czwartek premier Donald Tusk, który był gościem I Kongresu Pracodawców Polskich. Podkreślał, że przedsiębiorca, rzemieślnik, przedstawiciel wolnego zawodu, to sól tej ziemi. Premier Donald Tusk oraz wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak deklarowali zgromadzonym ok. 1500 przedstawicielom biznesu, że rząd uczyni wszystko, by prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce stało się łatwiejsze.” – czytamy na portalu One.pl

”Zarówno Tusk, jak i Pawlak wiele mówili o konieczności zmian, na które oczekują przedsiębiorcy i zapewniali, że ich gabinet uczyni wszystko, by – w jak najkrótszym czasie – do nich doszło. Jak powiedział Waldemar Pawlak, Polska powinna stać się krajem, w którym najłatwiej w Europie będzie można prowadzić działalność gospodarczą. Jego zdaniem, cel ten jest realny.”

”Premier zapowiedział m.in. uproszczenie zasad prowadzenia księgowości w firmach i zmniejszenie kontroli w przedsiębiorstwach. Jego zdaniem w sądownictwie gospodarczym, podobnie jak w sprawach karnych, powinna obowiązywać zasada domniemania niewinności.”

”Wśród gości Kongresu obok b. prezydenta Lecha Wałęsy obecny był m.in. prof. Leszek Balcerowicz, który wezwał do przyspieszenia w Polsce prywatyzacji. Jak mówił, Polska jest po Białorusi jedynym krajem, w którym tak wiele majątku znajduje się w rękach państwa.”

”Balcerowicz powiedział, że najwięcej przedsiębiorstw sprywatyzowano w czasie, gdy na czele resortu skarbu stał – obecny na Kongresie – Emil Wąsacz. Jednak – jak powiedział Balcerowicz – za swoje prywatyzacyjne działania Wąsacz był „prześladowany”.”