Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne dla członków rad nadzorczych budzą wątpliwości

Związek Rzemiosła Polskiego wystosował do Marka Buciora, podsekretarza stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej pismo z wnioskiem o wydanie wykładni przepisu art. 6 ut.1 pkt.22  ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czy  i w jakim zakresie -  wynagrodzenia osób pracujących  w organach rewizyjnych organizacji rzemieślniczych  podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnych i rentowych (a tym samym ubezpieczeń  zdrowotnych).   

Zdaniem ZRP nie do końca wiadomo czy nowy przepis obejmuje obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wyłącznie członków rad nadzorczych spółek osobowych i kapitałowych, których działanie reguluje ustawa z dn. 15 września 2000r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r., Nr 94, poz.1037, wraz z późn. zm.), czy także rad nadzorczych i komisji rewizyjnych innych osób prawnych, w tym organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła a także stowarzyszeń, fundacji i organizacji pracodawców działających na podstawie odrębnych ustaw.

Szczegółowe zadania organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, ich ustrój ustalane są w statutach uchwalanych przez zjazdy lub walne zgromadzenia tych organizacji. W odróżnieniu od spółek prawa handlowego kompetencje, m.in. rad nadzorczych i komisji rewizyjnych nie mają unormowań ustawowych a regulują je wewnętrzne statuty tych organizacji. Dlatego, w przypadku organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła nie ma zasadniczych różnic kompetencyjnych pomiędzy radą nadzorczą a komisją rewizyjną, a które w odniesieniu do spółek kapitałowych wyraźnie wynikają z uregulowań kodeksu spółek prawa handlowego.
Pełna treść dokumentu