Od września ma ruszyć reforma systemu edukacji. Rząd postanowił zlikwidować gimnazja, wprowadzić 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie licea, technika i szkoły zawodowe. Pracodawcy i związki zawodowe nie kryją obaw związanych z przygotowywanymi założeniami reformy. Gośćmi programu byli: Urszula Woźniak (OPZZ), Sławomir Witkowicz (Forum Związków Zawodowych), Jolanta Kosakowska (Związek Rzemiosła Polskiego) i Jeremi Mordasewicz (PKPP Lewiatan). Strona rządowa odmówiła udziału w programie.
Rzemiosło bardzo interesuje się tym, co się dzieje w kształceniu zawodowym ponieważ jako organizacja reprezentująca przedsiębiorców mikro, małych i średnich, zawsze w tym kształceniu zawodowym uczestniczyliśmy – powiedziała Jolanta Kosakowska, dyrektor zespołu oświaty zawodowej i polityki społecznej w ZRP. I na dzień dzisiejszy wykonujemy konkretne zadania – rzemieślnicy szkolą a izby rzemieślnicze stanowią organizacyjne wsparcie- dodała.
Według eksperta ZRP zamierzenia ministerstwa edukacji są bardzo ogólne, nie ma żadnego dokumentu, który byłby punktem odniesienia, który przybliżyłby koncepcję i pokazał jak wygląda obraz zmian w kształceniu zawodowym. Na potrzeby Rady Dialogu Społecznego Związek przygotował dokument, w którym wskazaliśmy, które propozycje naszym zdaniem wymagają przemyślenia, a także te, które budzą nasz niepokój.