Nowiny Gliwickie: Ożyły stare mury

„Ta impreza ma swój klimat i fanów, którzy przyjeżdżają do Chudowa nawet z tak oddalonych od nas miejsc, jak Małopolska czy Polska centralna. W miniony weekend na chudowskim podzamczu po raz kolejny można było przenieść się w czasy średniowiecza. Tym razem dominującą rolę odgrywali tu kupcy i rzemieślnicy. Zgodnie z tradycją nie zabrakło jednak i rycerzy” – czytamy w Nowinach Gliwickich.

„Przybyłych na zamek gości przywitali: Andrzej Sośnierz z Fundacji Zamek Criudów oraz samorządowcy: Michał Nieszporek, starosta gliwicki i Joachim Bargiel, wójt gminy Gierałtowice. Dzięki bogatemu programowi podczas dwudniowej imprezy mogliśmy poznać tajniki dawnego rzemiosła, podziwiać modę rycerską, a także taniec średniowieczny. Zaprezentowały się bractwa rycerskie z miasta Żarki oraz występujące w Chudowie po raz pierwszy Mathias Rex Historical Reenactment Association z Węgier. Widzowie mogli zobaczyć walki na miecze, pokazy prochowe oraz musztrę. Wyjątkowo widowiskowa była bitwa polsko-węgierska, a także pokazy konne w wykonaniu Drużyny Książęcej z Warszawy.”

„Jarmark odbył się w ramach XV Spotkań na Zamku w Chudowie, które patronatem objął starosta gliwicki. Imprezę dofinansowano ze środków powiatu gliwickiego.”

Więcej: Nowiny Gliwickie
18.08.2010