Nowe instrumenty finansowe dla przedsiębiorców w ramach programu CIP

Od 1 lipca 2011 roku polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z nowych instrumentów finansowych unijnego wsparcia w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). Małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do preferencyjnych środków finansowych w wysokości ponad 675 mln zł.

Realizowany w latach 2007-2013 Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (ang. Competitiveness and Innovation Framework Programme – CIP) ma na celu promowanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. Program stworzono przede wszystkim z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Jego zadaniem jest wspieranie działalności innowacyjnej (w tym innowacji ekologicznych), zapewnienie lepszego dostępu do środków finansowych oraz świadczenie na poziomie regionalnym usług wsparcia dla biznesu.

Program ma również promować skuteczne wykorzystanie energii odnawialnej i efektywność energetyczną. Budżet programu na lata 2007-2013 to ponad 3,6 mld EUR. Program CIP ma charakter uzupełniający do programów polityki spójności oraz unijnych programów badań i rozwoju (7 Program Ramowy).

Najważniejszą częścią CIP jest komponent „Instrumenty finansowe dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”, mający za zadanie ułatwianie dostępu MŚP do finansowania zewnętrznego, na każdym etapie ich rozwoju – od fazy zalążkowej do okresu ekspansji rynkowej włącznie. Właśnie w ramach tego komponentu zostały zlokalizowane nowe środki finansowe w wysokości 675 mln zł. Środki te będą funkcjonowały na zasadzie instrumentów poręczeniowych i będą dostępne poprzez instytucje pośredniczące, tj. Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND SA oraz Europejski Fundusz Leasingowy S.A.

Dostęp do instrumentów poręczeniowych finansowanych z programu CIP, będą miały w pierwszej kolejności nowo powstałe przedsiębiorstwa i firmy funkcjonujące na rynku nie dłużej niż 3 lata. Dzięki nowym instrumentom poręczeniowym przedsiębiorcy będą mogli przede wszystkim uzyskać poręczenie do kredytów zaciągniętych w banku na potrzeby inwestycyjne, ale także będą mieli możliwość wyleasingowania sprzętu lub środków transportu na preferencyjnych zasadach.

Więcej informacji: LINK
Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND S.A.: LINK
Europejski Fundusz Leasingowy SA.: LINK